Pensjonariusz z DPS z koronawirusem

  • 01.06.2020, 09:03 (aktualizacja 05.06.2020, 11:05)
  • GD
Pensjonariusz z DPS z koronawirusem Wymazy pobrano od wszystkich pracowników i pensjonariuszy DPS w Bończy
Jednym z dwóch nowych zakażonych SARS-CoV2 w powiecie krasnostawskim jest podopieczny Domu Pomocy Społecznej w Bończy. Na szczęście badania przeprowadzone u pozostałych 150 pensjonariuszy i pracowników placówki dały wynik negatywny.

- Nasz podopieczny nie miał żadnych objawów. Chodził i normalnie funkcjonował - informuje Mariusz Rysak, dyrektor placówki. - To, że jest zakażony, wyszło przypadkiem. Miał być przeniesiony do innej placówki i dlatego wykonano mu test.

W związku z zaistniałą sytuacją, w DPS-sie musiało pozostać 22 pracowników przebywających na zmianie. Objęci zostali nadzorem epidemiologicznym. 

Na 28 maja były zaplanowane badania przesiewowe całego personelu. Po wykryciu koronawirusa u jednego z pensjonariuszy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krasnymstawie zleciła testy również wszystkim osobom pozostającym pod opieką placówki. Wymazy pobrano od 61 pracowników i 89 podopiecznych.

- Wyniki otrzymaliśmy po 24 godzinach. Czas oczekiwania był pełen niepewności i niepokoju. Na szczęście wszystkie testy okazały się negatywne i emocje powoli opadają. Jednakże sanepid podjął decyzję, że w kwarantannie musi przebywać jeszcze 9 osób. Mieli oni bezpośredni kontakt z zakażonym pensjonariuszem. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Żadna z tych osób ani nikt inny w placówce nie ma objawów choroby - przekazał dyrektor.

Po wykryciu koronawirusa w Bończy starosta Andrzej Leńczuk zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krasnymstawie. Omówione zostały kierunki działań związanych z zabezpieczeniem dostępu do domu pomocy społecznej dla osób postronnych, zapewnienie łóżek dla "uziemionego" personelu oraz zorganizowanie dla nich dodatkowego prowiantu.

Badaniom przesiewowym na obecność koronawirusa kilka dni wcześniej poddano wszystkich pracowników domów pomocy społecznej w Surhowie i Krasnymstawie oraz ich filiach w Ostrowie Krupskim, Stężycy Nadwieprzańskiej i Bzowcu. Wszyscy są zdrowi.

Drugim chorym, o którym w ubiegły czwartek poinformowały służby wojewody lubelskiego, jest mężczyzna w średnim wieku, mieszkaniec gminy Żółkiewka. Z informacji, które udało nam się zdobyć, po powrocie z zagranicy przebywał na kwarantannie. Pod koniec odosobnienia skorzystał z możliwości wykonania testu. Wynik chyba go zaskoczył, bo czuł się dobrze i nic nie wskazywało na to, że może być zakażony.

Od początku pandemii na terenie powiatu stwierdzono 6 przypadków COVID-19. Jedna osoba została wyleczona.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe