Dialog kultur na Górze Chełmskiej

  • 28.05.2020, 11:39
  • AN
Dialog kultur na Górze Chełmskiej
Prawie 13 mln zł ma kosztować budowa Centrum Dialogu Kultur na Górze Chełmskiej. Miasto stara się o dofinansowanie projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym Chełma i bardziej efektywne wykorzystanie potencjału Góry Chełmskiej. Wyeksponowana ma być historyczna rola tego miejsca i konotacje z wieloma kulturami, odrestaurowane zostaną budynki dawnego Pałacu Biskupów Unickich.

Przygotowanie projektu nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca, jaką samorząd nawiązał z parafią mariacką. Za aprobatą archidiecezji lubelskiej, parafia przekazała miastu w piętnastoletnią dzierżawę budynek pałacu wraz z ogrodami.

- Projekt przewiduje, między innymi; urządzenie nowoczesnych sal muzealnych pokazujących bogatą, wielokulturową przeszłość tego miejsca za pomocą nowoczesnych technologii, np. piramidy holograficznej, wydruków 3D, tablic interaktywnych i multimedialnych oraz systemu audio przewodnika - wylicza Dominik Gil z urzędu miasta.

W odrestaurowanym obiekcie zaplanowano zajęcia teatralne (prezentacja spektaklu przedstawiającego historię Góry Chełmskiej), warsztaty, np. ze storytellingu "Opowiadacze historii". Planowane są też koncerty adresowane do różnych grup wiekowych, m.in. recitale nawiązujące do kultury lwowskiej sprzed 1939 roku, tworzonej przez artystów polskich, ukraińskich i żydowskich.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Endi...
Endi... 28.05.2020, 19:37
"Powiat chełmski w ubiegłym roku stracił 233 mieszkańców. Stało się to za sprawą ujemnego w większości gmin przyrostu naturalnego i migracji. Wyjeżdżają przeważnie młodzi ludzie, którzy szukają lepszej pracy i życia w dużym mieście. Tam zakładają rodziny. Podobna tendencja jest w naszych miastach i regionie."
To jest fragment z Waszego nastepnego artykulu.....
Budujcie dalej osrodki kultury, amfiteatry,baseny.... zamiast zakladow pracy to za pare lat
nie bedzie komu tego ogladac..

Pozostałe