Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Kwitnie handel na targowisku w Wojsławicach

"Mój rynek" w Wojsławicach znów tętni życiem. Można już kupować owoce, warzywa, sadzonki, kwiaty i żywność od lokalnych producentów, a także wiele przedmiotów niezbędnych w gospodarstwie. Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który w środę robił zakupy na tym targowisku, po brzegi zapełnił swój koszyk świeżymi i zdrowymi produktami.
Kwitnie handel na targowisku w Wojsławicach

- Niecierpliwie czekałam na ponowne otwarcie targowiska, bo tutaj najchętniej zaopatruję się w owoce, warzywa i nowalijki - mówi pani Anna, mieszkanka Wojsławic. - Można też je kupić w miejscowych sklepach, ale ja wolę pójść na stragan. Mam wrażenie, że wszystko jest tam świeższe i smaczniejsze. Poza tym mam okazję się ze znajomymi, porozmawiać. To dla mnie ważne zwłaszcza teraz, kiedy tak długo siedziałam w domu i nie miałam kontaktu z sąsiadami, a nawet rodziną.

Kiedy rząd złagodził kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa i pozwolił na handel targowiskach, wiele osób odetchnęło z ulgą.

- Nie jest to jeszcze normalna sprzedaż, ale przynajmniej możemy znów zarabiać. Klientów jest sporo, zwłaszcza na stoiskach takie jak moje, oferujących kwiaty i krzewy do wiosennych nasadzeń. Dla osób, które mają plantacje i szkółki, wiosna to najlepszy okres do handlu, a gdyby targowisko było nadal zamknięte, ponieślibyśmy spore straty - relacjonuje jeden ze sprzedawców.

- Trochę trudno wytrzymać kilka godzin w maseczce, obsługując klientów w pośpiechu, ale nie ma innego wyjścia. Każdy chce zrobić zakupy jak najszybciej, a my musimy zadbać o bezpieczeństwo swoje i kupujących - dodaje sprzedawczyni na stoisku z warzywami. - Poza tym w tym gwarze trudno czasem zrozumieć, co mówi do nas osoba w maseczce.

W ubiegłym tygodniu targ działał jak dawniej. Z pewnymi jednak rygorami.

- Osoby wchodzące na teren targowiska powinny mieć założone rękawiczki i maseczki. Muszę pochwalić, że wszyscy handlowcy się do tego zastosowali. Na targu nie zauważyłem nikogo bez maseczki - mówi wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski

Wójt polecił także przestrzeganie bezpiecznej 2-metrowej odległości między klientami i sprzedawcami. Gdy handlowcy ustawiali się z towarem zbyt blisko siebie, interweniowała obsługa targowiska i prosiła o przestawienie stoisk. Nikt nie protestował.

- Kiedy wybuchła pandemia, zawiesiliśmy działalność targowiska ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, ale już pod koniec kwietnia zostało ponownie otwarte - dodaje wójt. - 7 marca zainaugurowaliśmy sobotni handel. Trochę obawialiśmy się, że sobota się nie przyjmie, ale jednak chętnych sprzedających i kupujących było sporo, a jest coraz więcej.

Targowisko w Wojsławicach ma wieloletnią tradycję. Zjeżdżają się tutaj sprzedający i kupujący z różnych stron naszego regionu, zwłaszcza z ościennych gmin powiatu chełmskiego. Swoje towary przywożą do Wojsławic także producenci z powiatów krasnostawskiego czy hrubieszowskiego. Popularność targowiska wzrosła, gdy zostało zmodernizowane.

- W 2017 roku Urząd Marszałkowski ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji targowiska. Przygotowaliśmy niezbędne dokumenty i otrzymaliśmy dofinansowanie. Dotychczasowy plac targowy zmienił się diametralnie - tłumaczy wójt Gołębiowski.

- Teren targowiska został utwardzony kostką, są nowe drogi, chodniki, parkingi, wybudowano zadaszoną wiatę, budynek dla zarządzających targowiskiem. Wykonano oświetlenie placu, doprowadzono do targowiska kanalizację i wodę. Gminna spółdzielnia socjalna "Wojsławianka" uruchomiła na terenie targowiska punkt gastronomiczny. Miejmy nadzieje, że niebawem, wraz ze zdejmowanymi obostrzeniami, wznowi swoją działalność. - wylicza marszałek Zdzisław Szwed. - Do dyspozycji handlujących przeznaczono 32 zadaszone stoiska i tyle samo niezadaszonych do sprzedaży produktów rolno-spożywczych oraz innych. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 1 mln 570 tysięcy. Urząd Marszałkowski dofinansował to przedsięwzięcie kwotą prawie miliona złotych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama