Karawaka przeciw epidemii

  • 27.05.2020, 13:37 (aktualizacja 27.05.2020, 15:25)
  • DBEZ
Karawaka przeciw epidemii
Inaczej ten krzyż zwany jest cholerycznym albo morowym. Popularny był przed wiekami, w czasie zaraz pustoszących miasta i wsie. Taki krzyż postawiono w ubiegłym tygodniu w centrum Wierzbicy, przy skrzyżowaniu dróg.

Wierzbicka karawaka ma prawie 6 metrów wysokości i dwa równe i równoległe ramiona. Z przodu widnieje na niej napis "Od moru, ognia i wojny zachowaj nas Panie AD 2020", natomiast z tyłu są umieszczone symbole modlitwy.

- Krzyż epidemiczny, zgodnie z tradycją, będzie chronił miejscową ludność przed zarazą - mówi wójt gminy Wierzbica Zdzisława Bożena Deniszczuk.

Tradycja krzyży dwuramiennych dotarła do Polski z Hiszpanii. W Polsce popularne były w XVIII i XIX wieku. Uznaje się, że chronią one m.in. przed "morowym powietrzem", czyli epidemiami dżumy, czarnej ospy, cholery, tyfusu, a także gruźlicą, przed anomaliami pogody, nieszczęściami i nagłymi zgonami.

- Postanowiliśmy wznowić tę zapomnianą tradycję. Krzyż stoi przy największym skrzyżowaniu w naszej gminie, a zarazem przed urzędem gminy - dodaje wójt.

Wykonanie karawaki powierzono rzemieślnikowi i stolarzowi Piotrowi Wołosiukowi z Koziej Góry. Napisy natomiast są dziełem miejscowego rzeźbiarza i malarza - Stanisława Dobrowolskiego z Wólki Tarnowskiej.

Budowę krzyża, napisy i całość przedsięwzięcia władze gminy konsultowały z księdzem Krzysztofem Proskurą, proboszczem parafii w Wierzbicy. W ubiegły poniedziałek ksiądz uroczyście poświęcił krzyż. Wydarzenie powiązano z obchodami stulecia narodzin Jana Pawła II, które przypadały na 18 maja.

- W naszej gminie planowane były obchody o randze powiatowej. Jednak ze względu na epidemię zmieniliśmy ich formułę - wyjaśnia Deniszczuk.

Biblioteka gminna zaprojektowała banery, na których są zdjęcia Jana Pawła II oraz cytaty jego wypowiedzi. Banery ustawiono w każdym sołectwie. W centrum Wierzbicy znalazło się miejsce na kamień z tablicą pamiątkową. To dzieło Piotra Kruczyńskiego z Olchowca. Przy okazji obchodów druhowie z OSP Wierzbica i OSP Kozia Góra pojechali wozami strażackimi do wszystkich miejscowości gminy i z megafonów nadawali piosenkę Barkę i inne ulubione pieśni Jana Pawła II.

Po zmniejszeniu obostrzeń związanych z epidemią, w Wierzbicy ma być zorganizowane kino plenerowe, w którym będzie wyświetlany film o papieżu Polaku.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
miejscowy
miejscowy 28.05.2020, 08:34
Teraz spokojnie zrezygnują z usług medyków.
PISIA
PISIA 27.05.2020, 20:30
I po co badania naukowe korona wirusa jeśli każdy inteligentny Polak katolik może uchronić cię stawiając taki właśnie krzyżyk. Mamy XXI wiek tępy elektoracie PiS.Katabasy niezle potrafiąprać mózgi, prawda?
Adrian
Adrian 27.05.2020, 15:08
Drogi Redaktorze, Wójt Gminy Wierzbica ma na imię Zdzisława tak dla Twojej wiadomości...

Pozostałe