Szynobus znów ruszy w trasę

  • 27.05.2020, 08:15 (aktualizacja 27.05.2020, 09:05)
  • AN
Szynobus znów ruszy w trasę
Na najbliższej sesji radni rozważą wsparcie finansowe wojewody na uruchomienie sezonowych kursów szynobusu na trasie Chełm-Włodawa. Udział finansowy miasta w zadaniu to niecałe 8 tys. zł.

Ruszyły przygotowania do uruchomienia szynobusu na trasie Chełm - Włodawa. Podobnie jak w latach ubiegłych, na kursowanie pociągu złożą się samorządy. Do szynobusu dołożą także, oprócz Chełma, miasto Włodawa, powiat włodawski, gminy Chełm, Ruda-Huta, Wola Uhruska i Włodawa. Gdyby nie ta zrzutka prawdopodobnie uruchomienie kursu nie byłoby możliwe.

Stosowną uchwałą w tej sprawie chełmscy radni zajmą się na najbliższej sesji, która odbędzie się w ten czwartek.

Szynobus jeździ z Chełma do Włodawy w okresie letnim od 2012 roku. Jak przekonują od lat urzędnicy, połączenie jest znakomitą alternatywą dla transportu samochodowego. Przyczynia się do odciążenia ruchu kołowego i poprawy bezpieczeństwa na ruchliwych drogach.

Szynobus będzie kursował od 27 czerwca do 27 września w soboty i niedziele.

"Rozliczenie kosztów zadania przeprowadzone zostanie w oparciu o tzw. deficyt przewozów - liczony jako różnica kosztów i przychodów przedsięwzięcia. Na podstawie kalkulacji przedstawionej przez Przewozy Regionalne (...) przedstawiony wskaźnik kształtuje się na poziomie 136 tys. 789" - czytamy w projekcie uchwały.

Miasta, powiat i gminy, wchodzące w skład porozumienia, deklarują pokrycie 40 proc. kwoty deficytu. Udział finansowy miasta w realizacji tego zadania wyniesie w tym roku 7 tys. 816 zł. To o wiele mniej niż przed rokiem, kiedy koszt po stronie miasta wynosił 22 tys. 67 zł.

W projekcie uchwały, jakim zajmować się będą chełmscy radni, nie ma słowa na temat wysokości cen biletów. Do tematu powrócimy.

Warto dodać, że funkcjonowanie tego połączenia wpisuje się w "Strategię Rozwoju Miasta Chełm. Aktualizacja na lata 2015 - 2020 z perspektywą do roku 2030" oraz "Strategię Rozwoju Chełmskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2015-2020 z perspektywą do roku 2030".

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe