Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chcą sprzedać dworek w Sielcu

Rada gminy wyraziła zgodę na sprzedaż dawnej szkoły w Sielcu z 30-procentową bonifikatą. Budynek dworku można kupić wraz z otaczającym go parkiem.
Chcą sprzedać dworek w Sielcu

Już niemal od roku w dworku w Sielcu nie słychać dzwonków na przerwę. Dawna szkoła  opustoszała i nie ma pomysłu na jej wykorzystanie.

- Nie stać nas na stworzenie muzeum i jego utrzymywanie. Budynek wymaga kolejnego remontu. Utworzenie tam domu seniora lub domu dziennego pobytu nie wchodzi w grę, bo konserwator nie pozwoli na przebudowę - wyjaśniała na czwartkowej sesji rady gminy wójt Joanna Jabłońska.

Gdy jeszcze funkcjonowała tam szkoła, miała warunkowe pozwolenie sanepidu i straży pożarnej, które już wygasło. Problemem jest brak dróg ewakuacyjnych, odpowiednio szerokich schodów. Na szczęście podstawówkę można było przenieść do budynku dawnego gimnazjum.

- Nie ma co trzymać tego obiektu. Pracowałam jako dyrektor szkoły podstawowej w Sielcu. Ściany kruszyły się, bo są z opoki. Dach trzeba było remontować, bo ciekł. Balia stała na strychu. Konserwator dokładał do remontów 20 procent kosztów, ale to była kropla w morzu - poparła pomysł sprzedaży radna Barbara Jamróz.

Na sprzedaż dworku zgodzili się mieszkańcy Sielca podczas zebrania sołeckiego. Zgodę  wyraził też konserwator zabytków. Nieoficjalnie mówi się, że są już osoby zainteresowane kupnem. Podobno pytały też o dawną basztę w Sielcu, która jest teraz w rękach prywatnych.

Działkę z dworkiem wyceniono na ponad 844 tys. zł. Zostanie sprzedana wraz z przyległą 74-arową działką niezabudowaną, której cena to 89 tys. 540. Kwoty te nie obejmują podatku VAT, który nabywca będzie musiał również uregulować. By zachęcić do kupna, rada gminy uchwaliła bonifikatę. Wójt sugerowała, by była ona w wys. 50 procent. Stanęło jednak na 30 procentach. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Dworek przeznaczony na sprzedaż stoi na działce o powierzchni ponad 1,5 ha. Został wzniesiony w stylu klasycystycznym w II połowie XIX wieku. Jest to budynek parterowy z użytkowym poddaszem, zbudowany na planie prostokąta. Ma asymetryczny rozkład oraz wielospadowy dach z blachy. Nie jest podpiwniczony. Wewnątrz zachowały się wyjątkowe kręcone schody, podłogi i drzwi z lat świetności dworu. Położony jest na terenie parku, objętego również ochroną konserwatorką, założonego w 1876 r., którego główną część stanowi aleja wiekowych jesionów. W skład drzewostanu parkowego wchodzi około 250 drzew z 11 gatunków. Przy wjeździe na teren parku ustawiona jest barokowa figura NMP Assunty.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama