Polaków ciągnie do brawury

  • 23.05.2020, 10:26
  • MP
Polaków ciągnie do brawury
Co trzeci polski kierowcy jest zdania, że w mieście można jeździć szybciej, niż nakazują przepisy, zaś co drugi, że duża prędkość może być bezpieczna. Takie niepokojące wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Jednak lista grzechów jest znacznie dłuższa...

PIU przepytała ponad 1500 zmotoryzowanych posiadających prawo jazdy kat. B i niebędących kierowcami zawodowymi. Z przygotowanego na tej podstawie raportu wynika, że dla większości z nich przepisy są po to, żeby je łamać lub warto, by je zmienić na "bardziej swobodne".

Aż 96 proc. ankietowanych uważa się za dobrych kierowców, zaś 90 proc. wychodzi z założenia, że wykonując manewry na drodze, robi to bezbłędnie. 60 proc. ocenia swoje umiejętności za kółkiem na ponadprzeciętne, zaś nieco ponad połowa twierdzi, że szybka jazda może być bezpieczna właśnie dzięki tym umiejętnościom. Prawie połowa przyznaje się również do przejeżdżania na "późnym żółtym" oraz rozmowy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego. 40 proc. badanych jest zdania, że wyprzedzanie na podwójne ciągłej powinno być dozwolone w niektórych przepadkach, a 25 proc., że ten sam "wyjątek" dotyczy wyprzedzania na trzeciego. Co trzeci z ankietowanych kierowców jest pewny, że w terenie zabudowanym można jechać o 20 km/h więcej niż dopuszczają przepisy i wciąż będzie to niegroźne dla innych uczestników ruchu.

Zbytnia pewność i poczucie bezpieczeństwa za kierownicą odbija się niestety na statystykach. Liczba zdarzeń w porównaniu z pierwszą połową zeszłego roku co prawda spadła, ale niestety wzrosła liczba rannych i ofiar. Zdaniem specjalistów z Polskiej Izby Ubezpieczeń tendencja wzrostowa wynika nie tylko z tego, że w dobie pandemii wiele osób korzysta z prywatnych samochodów zamiast komunikacji miejskiej. Innym, bardziej niepokojącym czynnikiem jest potęgujące się i coraz wyższe mniemanie o byciu "mistrzem kierownicy"...

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe