Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Tańcem i strojem podbijają sceny

Zespół Pieśni i Tańca "Okszowiacy" pięknie wpisał się w blisko 40-letnią tradycję Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie. Kolorowe stroje, tańce i żywiołowe przyśpiewki od lat oczarowują publiczność zgromadzoną podczas przeróżnych imprez.
Tańcem i strojem podbijają sceny

Zespół "Okszowiacy" na scenie prezentuje tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, mazura, kujawiaka, oberka oraz tańce regionalne: chełmskie, lubelskie, górali żywieckich, Zielonej Góry. Wykonywane są przez młodzież podczas dużych imprez tj. Nadbużańskie Święto Pszczoły w Okszowie, Festiwal Młodych Artystów "Jestem Polką i Polakiem" w Chełmie, piknik Poznaj Dobrą Żywność "Polska Smakuje" w Warszawie, Dzień Chleba w Warszawie. Za sprawą zespołu nigdy nie brakuje muzyki i ruchu podczas cyklicznych uroczystości szkolnych takich jak: Dzień Patrona, Konkurs Folklorystyczny pn. "Z tej ziemi się wywodzę, ta ziemia sercu memu bliska", Święto Odzyskania Niepodległości. Występy "Okszowiaków" to coś wyjątkowego w życiu kulturalnym szkoły.

- Dla każdego uczestnika naszego zespołu taniec jest czymś innym, niesie inne wartości, jest formą ruchu, która może być interpretowana na wiele sposobów. Dla jednych jest sekwencją określonych kroków, dla innych ma znaczenie czysto estetyczne lub jest wyrazem uczuć i emocji - mówi Katarzyna Zaborowska, opiekunka zespołu "Okszowiacy". - Dbamy o to, by na zajęciach tanecznych młodzież czuła się swobodnie myślą, słowem, ruchem, dlatego też taniec w naszej szkole jest tak lubiany. Kształci pozytywne cechy charakteru, w szczególności wewnętrzną dyscyplinę, co wpływa na umiejętność zespołowego współdziałania i współzawodnictwa oraz bardzo mocno oddziałuje na motorykę: siłę, zręczność, szybkość i wytrzymałość - dodaje.

Jak mówią młodzi ludzie, bycie tancerzem jest wyjątkowym doświadczeniem. To pasja, która pozwala podczas występów przypominać publiczności tradycje tańca ludowego i prezentować barwne stroje. 

- Jesteśmy dumni z młodzieży, że podejmuje tak trudne wyzwanie, jakim jest taniec ludowy. Nieprzerwaną misją Zespołu Pieśni i Tańca "Okszowiacy" jest upowszechnianie polskiej kultury oraz szacunek dla dziedzictwa naszych ojców. Staramy się, aby radość, jaką daje nam obcowanie z pięknem polskich tańców i pieśni ludowych, była także radością naszej publiczności - podkreśla Zaborowska.

Zespół to wizytówka ZSCKR w Okszowie, ale nie tylko zajęciami tanecznymi żyje szkoła.

- Oferujemy również pozalekcyjne zajęcia sportowe, które odbywają się w dwóch salach gimnastycznych oraz na siłowni. Uczniowie technikum weterynarii, w ramach zajęć dodatkowych dla zainteresowanych, pobierają naukę jazdy konnej. W technikum mechanizacji i agrotroniki można rozwijać swoje zainteresowania dotyczące rolnictwa precyzyjnego - wylicza dyrektor ZSCKR w Okszowie Bogusław Marczuk.

Młodzież też ciekawi służba mundurowa. Tego typu zainteresowania realizują uczniowie w klasach wojskowej i pożarniczo-ratowniczej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama