Pięknieje wiejska chata

  • 23.05.2020, 10:20
  • DBEZ
Pięknieje wiejska chata
Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie wzbogaca się o coraz to ciekawsze eksponaty, obrazujące życie dawnej wsi. Dzięki darczyńcom gromadzone są tam piękne, drewniane meble, tradycyjne elementy wyposażenia domów i sprzęty rolnicze.

Zbiory w Rozięcinie niedawno powiększyły się o cenne eksponaty dzięki darowi Elżbiety Tarasińskiej z domu Sitarz. Kobieta mieszka w Lublinie, ale kiedyś była mieszkanką ulicy Uchańskiej w Wojsławicach.

- To nasza rodaczka. Kiedyś ze mną chodziła do szkoły, a nawet do jednej klasy. Jej kolekcja wzbogaciła nasze zbiory, a wiemy, że jeszcze ma nam przekazać kolejne przedmioty - zdradza wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski. - Apeluję do mieszkańców naszej gminy i naszych rodaków oraz przyjaciół i znajomych o przekazywanie różnych pamiątek z wyposażenia wiejskich chat i zagród. Przygotowane zostało także zadaszone miejsce na maszyny i narzędzia rolnicze - dodaje wójt.

W sprawach przekazywania eksponatów można się kontaktować z ośrodkiem w Rozięcinie lub pracownikami Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach. Sprzęty domowe, urządzenia, wyposażenie wiejskich chat, ozdoby, artykuły gospodarstwa domowego przekazali już: Katarzyna BanachiewiczKrystyna PopekSylwia JasiukDorota BorysMieczysława Nazar, Zbigniew PaluchBogdan PopekJanusz RymarskiZygmunt SkibaZbigniew RymarskiMarek Adamski, Józef ŁuczynKrzysztof MojsymWładysław BartoszukTomasz FlorekDariusz ŁuczkiewiczMarian Gruszka.

- Dary osób prywatnych są bardzo cenne dla naszych zbiorów, w szczególny sposób uzupełniają materialną historię zarówno Ziemi Wojsławickiej, jak i całego regionu - zapewnia Gołębiowski.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe