Lasy zasypane śmieciami

  • 22.05.2020, 12:00
  • TS
Lasy zasypane śmieciami
Coś mnie trafia, jak widzę coś takiego – złości się pani Joanna, wskazując na hałdę śmieci, które zebrała podczas spaceru w sobiborskim lesie. - Jak widać, wejście w życie nowej ustawy śmieciowej nie zahamowało wywożenia odpadów do lasów.

Przed kilkoma dniami pani Joanna wybrała się do lasu na spacer. Widok śmieci porozrzucanych dookoła ją zbulwersował. -  Było ich tak dużo... Zupełnie nie rozumiem, dlaczego ludzie w dalszym ciągu zaśmiecają lasy. Przecież obecnie każdy płaci za wywóz odpadów, a wywożąc je do lasów, można narazić się jeszcze na karę – mówi nasza Czytelniczka.

Pani Joanna pozbierała śmieci. Wśród nich były m.in. puszki, plastikowe i szklane butelki, słoiki, worki, zużyte części samochodowe, stare ubrania i wiele innych rzeczy niosących poważne zagrożenie dla środowiska.

- Szlag mnie trafia. Tylko z kawałka lasu wyniosłam stertę odpadów. Nie powinnam tak mówić, ale wszystkim, którzy się do tego przyczynili, życzę jak najgorzej – dodaje pani Joanna.

Ale takich sytuacji jest dużo więcej. Pani Magda, która wybrała się do lasu od strony Okszowa, natrafiła na równie wstrząsający widok. - W dzieciństwie bawiłam się z koleżankami w tym miejscu, pamiętam, jakie było urokliwe, tajemnicze, pachnące... Zapłakałam, kiedy zobaczyłam je teraz. Ktoś urządził sobie dzikie wysypisko. Wśród drzew fruwają plastikowe worki i gąbka, którą pewnie zwierzęta wyrwały ze starych wersalek i foteli leżących w lesie. Wszędzie walają się jakieś rupiecie, a wszystko to powinno być odwiezione na oficjalne składowisko odpadów.

Inna Czytelniczka poinformowała nas o stercie opon porzuconych w tym samym lesie. - Ktoś zadał sobie wiele trudu, wywożąc je do lasu, ale nie pomyślał, jakie zagrożenie stworzył dla środowiska. Przecież przy wysokich temperaturach te opony z łatwością mogą się zapalić – mówi nasza rozmówczyni.

- Dwa razy w tygodniu biegam w Borku i Kumówce. Często spotykam nie tylko leśników, ale także mieszkańców, rowerzystów i biegaczy, którzy wynoszą śmieci z lasów całymi worami – mówi z kolei pan Marcin, chełmianin startujący w biegach długodystansowych. - Jedni sprzątają, a drudzy po chwili znów te miejsca zaśmiecają, wyrzucając puszki i butelki po alkoholu czy paczki po chipsach. Najgorzej jest pomiędzy strzelnicą a amfiteatrem w Kumowej Dolinie. W innych częściach lasu jest czyściej. Ponadto za amfiteatrem w Kumówce można znaleźć miejsca, gdzie oprócz śmieci znajdują się ślady po ogniskach. Przed kilkoma tygodniami, razem z kilkoma innymi biegaczami, gasiliśmy ogień. Ktoś rozpalił bowiem ognisko i sobie poszedł – opowiada pan Marcin.

- Niestety, mimo licznych apeli i kar, wciąż wiele osób porzuca odpady w lasach, chociaż muszę przyznać, że w porównaniu z poprzednimi latami sytuacja zdecydowanie się poprawiła – mówi Wojciech Kamiński z Nadleśnictwa Chełm. - Zdarza się, że ktoś przejeżdża przez las samochodem i wyrzuci przez okno reklamówkę śmieci. Problem jest z odpadami wielkogabarytowymi, takimi jak meble, czy zużyte opony. Niedawno w okolicach Okszowa nasi pracownicy, sprzątając teren, znaleźli ich ponad 20. Złożyli je w jednym miejscu. Niebawem zostaną zutylizowane – tłumaczy.

Pod koniec zeszłego roku w okolicach Wojsławic znaleziono w lesie kilka metrów sześciennych odpadów, zarówno domowych, jak i tych wielkogabarytowych. Sprawca został ustalony i ukarany. Musiał również posprzątać teren.

- Zwykle na osobę, która wyrzuca śmieci do lasu, nakładamy mandat do 500 zł lub kierujemy sprawę do sądu – mówi Kamiński. - W ubiegłym tygodniu dostaliśmy sygnał o tym, że w lesie Borek ktoś wyrzucił odpady budowlane. Reagujemy na bieżąco. Jeśli nie uda się ustalić sprawcy, sprzątamy teren własnymi siłami. Pomagają nam pracownicy Zakładów Usług Leśnych, z którymi współpracujemy – tłumaczy.

Każdego roku Nadleśnictwo Chełm przy współpracy urzędu miasta prowadzi akcje sprzątania lasów. - W tym roku, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, odstąpimy od tego. Oczywiście zachęcamy ludzi do leśnych spacerów, dzięki którym możemy się odstresować, ale apelujemy, aby przyrodę traktować z szacunkiem – dodaje Kamiński.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
miejscowy
miejscowy 25.05.2020, 09:46
5000 to też mało. Żeby chama nauczyć trzeba dać mu mocno po kieszeni. Polskie prawo jest tak skonstruowane, aby patologia czuła się wyśmienicie i była bezkarna. Dopóki nic się nie zmieni w tej materii, dopóty będzie jak jest.
Chełmianin
Chełmianin 24.05.2020, 08:58
Wysokość mandatu jest za niska, gdyby dostał nie 500a.5000 to by zabolało

Pozostałe