Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Mniej uczniów i nauczycieli

Dyrektorzy szkół podstawowych i samorządy gminne planują organizację przyszłego roku. Już wiadomo, o ile oddziałów i godzin lekcyjnych będzie mniej, a co się z tym wiąże - ilu nauczycieli nie dostanie etatów.
Mniej uczniów i nauczycieli

Układanie arkuszy organizacyjnych to co roku trudne zadanie dla dyrektorów. Z jednej strony, samorządy prowadzące szkoły szukają oszczędności, z drugiej, nauczyciele chcieliby zachować pracę. W dodatku trzeba brać pod uwagę uprawnienia wynikające z Karty Nauczyciela i ochronę, jaka należy się związkowcom. Za każdym razem padają pytania, dlaczego i komu będą ograniczane etaty, a kto je uzupełni, np. w świetlicy szkolnej albo filii szkoły.

Każdy oddział się liczy

Od września będzie o czterech uczniów mniej w SP w Rudzie-Hucie. Tak się jednak składa, że zostanie nie 15, a tylko 14 oddziałów. To oznacza zmniejszenie liczby nauczycieli z 41 do 35. Liczba pracowników administracji i obsługi pozostanie bez zmian.

W sześciu szkołach podstawowych na terenie gminy Chełm, według arkuszy organizacyjnych na rok 2020/21, będzie 1337 uczniów, a więc o 43 dzieci mniej niż w tym roku szkolnym. - Nadal trwają zapisy do szkół. Przewidujemy, że do września liczba uczniów dojdzie do poziomu z roku szkolnego 2019/2020 - uważa Jolanta Krop, dyrektor Biura Obsługi Szkół w gminie Chełm.

Planowane jest jednak zmniejszenie etatów nauczycielskich o 3,3. Obsługa ma pozostać bez zmian, tak samo jak etaty psychologa, pedagoga i logopedy.

W gminie Dorohusk w wyniku połączenia szkoły podstawowej i przedszkola powstanie Zespół Szkolno-Przedszkolny. Nie jest planowana cięcie etatów nauczycielskich.

Utrzymać, co jest teraz

W Szkole Podstawowej w Dubience zmiany będą niewielkie. Dotychczas było 173 dzieci, a będzie 172. To oznacza, że 15 nauczycieli pełnozatrudnionych utrzyma etaty. Liczba niepełnozatrudnionych spadnie z 11 do 10. Bez zmian pozostanie liczba pracowników obsługi.

Podobnie będzie w gminie Kamień. W SP w Kamieniu jest 157 uczniów, a będzie 149. W SP w Strachosławiu jest 90 dzieci, będzie 86. W SP w Czerniejowie liczba uczniów wzrośnie z 41 do 46. Liczba oddziałów we wszystkich tych szkołach pozostanie bez zmian, a co się z tym wiąże, także nie planuje się zmian w etatach nauczycieli.

W gminie Rejowiec Fabryczny zabraknie jednego etatu dla nauczyciela wychowania przedszkolnego. Co prawda liczba dzieci w oddziałach przedszkolnych wzrośnie z 36 do 38, ale drastyczny będzie spadek liczby uczniów w klasach zerowych - z 71 do 49. Poza tym w podstawówkach będzie o 10 uczniów mniej. Obecnie uczy się tam 256 dzieci. Etaty obsługi w szkołach zostaną zachowane.

Szykują się zmiany

Od września Przedszkole Gminne w Wojsławicach-Kolonii zostanie włączone do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Organizacja roku szkolnego jest więc planowana wspólnie. Obecnie w szkole pracuje 37 nauczycieli, razem z dyrektorem i wicedyrektorem. Mają w sumie tylko 17 etatów. Od września pracowało tam będzie 35 nauczycieli, którzy będą mieli łącznie 18 etatów. Administracja i obsługa ograniczona zostanie z 10 do 9 etatów. 

- W przeliczeniu na etaty zmniejszy się liczba osób niepełnozatrudnionych - podaje Justyna Starko-Gadzała, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wojsławicach - Kolonii.

W Przedszkolu Samorządowym w Siedliszczu będzie zaledwie czworo dzieci mniej. To oznacza, że liczba nauczycieli i pracowników obsługi pozostanie taka sama jak w tym roku szkolnym. Cięcia szykują się w szkole podstawowej. Planowany jest tylko jeden oddział sześciolatków, a były dwa. W klasach I-VIII liczba dzieci zmniejszy się z 484 do 461. Obecnie w podstawówce zatrudnionych jest 59 nauczycieli, w tym czterech ma ograniczone etaty. Pięć osób ma umowy terminowe, które wygasają z dniem 31 sierpnia br. W nowym arkuszu organizacyjny nie ujęto tych pięciu nauczycieli. Za to wzrośnie liczba pracowników obsługi w związku z przyjęciem trzech osób z Biura Obsługi Szkół Samorządowych w Siedliszczu.

Miejsca pracy się kurczą

Mniej etatów dla nauczycieli będzie także w Szkole Podstawowej w Żmudzi. Dotychczas szkoła zapewniała 27,12 etatu dla nauczycieli. Od września br. pozostanie do podziału już tylko 25,4 etatu. Przy tym liczba uczniów nieznacznie wzrośnie - jest 189, a będzie 198. Duża zmiana szykuje się w przedszkolu. Obecnie jest tam 85 dzieci w pięciu oddziałach. W nowym roku szkolnym przedszkolaków będzie tylko 48 i w związku z tym utworzone zostaną jedynie trzy oddziały.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama