Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Pajęczaki już atakują

Zniesienie obostrzeń dotyczących zakazu wstępu do lasów sprzyja spędzaniu czasu na łonie natury. Główny Inspektor Sanitarny apeluje, by podczas wizyt w lesie zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na obecność kleszczy.
Pajęczaki już atakują

- Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone, uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało. Ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych) – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Ugryzienie kleszcza to wielkie ryzyko zachorowania na boreliozę. Tylko w ciągu ośmiu miesięcy ubiegłego roku na terenie powiatu chełmskiego zachorowały na nią 122 osoby. W pierwszym kwartale tego w województwie lubelskim boreliozę zdiagnozowano u 197 osób. Dlatego, jeżeli tylko zauważymy kleszcza wbitego w skórę, trzeba go jak najszybciej usunąć. Im dłużej bowiem kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia.

W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza najbliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go. Nigdy nie należy wyciągać kleszcza palcami, rozgniatać, wyciskać, wykręcać czy smarować tłustymi substancjami.

Po usunięciu kleszcza należy umyć i zdezynfekować skórę np. wodą utlenioną. W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy skontaktować się z lekarzem. Miejsce ukąszenia należy obserwować. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy w miejscu wkłucia i wokół niego nie wystąpiło zaczerwienienie lub obrzęk. Koniecznie zgłosić trzeba się do lekarza, gdy wystąpiły np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.

- Przed ugryzieniem kleszcza można się ochronić – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. - Podczas wypadów do lasu czy na zielone tereny miasta, nie zapominajmy spryskać się odpowiednimi preparatami odstraszającymi. Nie należy zapominać też o swoich pupilach, którzy często towarzyszą nam w takich wędrówkach. Po drugie ubierajmy się odpowiednio. Zasłaniajmy nogi długimi spodniami. Nośmy bluzki z długim rękawem. Po przybyciu do domu dokładnie usuńmy wszelkie zanieczyszczenia ze skóry. Szczególną uwagę zwróćmy na te miejsca naszego ciała, gdzie skóra jest delikatna: okolice pach, pachwin, miejsc intymnych, fałdy skóry. Po spacerze należy wytrzepać ubranie, by usunąć kleszcze, które nie zdążyły wbić się w skórę - radzi dyrektor Kuryk. 

Warto też zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety, szczepionki przeciwko boreliozie nie ma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama