MPGK szuka inwestora

  • 20.05.2020, 12:50 (aktualizacja 20.05.2020, 13:00)
  • AN
MPGK szuka inwestora
Prezydent Jakub Banaszek powołał zespół do przeprowadzenia negocjacji w procedurze sprzedaży udziałów miasta w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. W jego skład wchodzi sześć osób, w tym dwoje radnych.

W najbliższym czasie przed spółką ogromne wyzwanie, związane z pozyskaniem pasywnego finansowego inwestora, prowadzące do wyłonienia nabywcy i sprzedaży maksymalnie 25 proc. udziałów w kapitale zakładowym. Radni miejscy wyrazili na to zgodę w październiku 2019 r. Kilka dni temu prezydent Chełma podpisał zarządzenie w sprawie powołania zespołu, który zajmie się negocjacjami w sprawie sprzedaży części udziałów przedsiębiorstwa.

W skład zespołu weszli: wiceprezydent Dorota CieślikAdam Kister – przedstawiciel klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość, Irena Machowicz – przedstawicielka klubu radnych Porozumienie dla Chełma, Natalia Wiślińska – podinspektor w gabinecie prezydenta, Marcin Czarnecki, prezes MPGK oraz Maria Kowalska – wspólny przedstawiciel związków zawodowych działających w spółce.

- Należy wyraźnie podkreślić, że umowa dotycząca sprzedaży mniejszościowego pakietu właścicielskiego będzie miała charakter inwestycyjny, a realizacja całego przedsięwzięcia stanowić będzie formę swoistego dokapitalizowania MPGK - wyjaśnia Damian Zieliński z gabinetu prezydenta. - Uzyskane w ten sposób środki finansowe zostaną przeznaczone na wkład własny do realizacji inwestycji z funduszy unijnych. Istotny pozostaje również fakt, iż miasto zbywa udziały czasowo i na każdym etapie będzie miało możliwość ich wykupu. Oznacza to, że w ciągu kolejnych lat samorząd ponownie stanie się w 100 proc. właścicielem przedsiębiorstwa.

Co roku samorząd będzie miał możliwość wykupienia części udziałów. Istnieje oczywiście możliwość znacznie wcześniejszego wykupu. Wszystko zależeć będzie od stanu finansowego przedsiębiorstwa.

- Gdyby spółka nie wywiązała się z wykupu rokrocznego, to fundusz, który nabędzie mniejszościowy pakiet udziałów w MPGK, nie będzie mógł ich sprzedać innemu podmiotowi niż miasto czy przedsiębiorstwo MPGK - tłumaczył jeszcze w ubiegłym roku prezes spółki Marcin Czarnecki.

Decyzja w sprawie zbycia części udziałów podyktowana jest trudną sytuacją finansową MPGK. Pierwszym etapem planu naprawczego było połączenie spółek MPGK i PGO. Teraz czas na kolejny.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe