Chełmianka Chełm z utrzymaniem!

  • 20.05.2020, 09:31
  • TS
Chełmianka Chełm z utrzymaniem!
Lubelski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję w sprawie trzecioligowych rozgrywek w grupie czwartej, gdzie rywalizuje m.in. Chełmianka Chełm. Na sobotnim posiedzeniu zarząd zdecydował, że sezon 2019/2020 zostaje zakończony. Awans do II ligi działacze przyznali Motorowi Lublin. Z III ligi nie spadnie natomiast żaden zespół. Oznacza to, że z utrzymania mogą cieszyć się podopieczni trenera Jana Konojackiego, którzy plasowali się na przedostatniej pozycji w tabeli.

Jeszcze do minionej soboty trzecioligowe rozgrywki w naszym kraju, jako jedyne pozostawały w zawieszeniu. Przypomnijmy, że na przełomie maja i czerwca do zmagań mają powrócić piłkarze występujący w PKO BP Ekstraklasie, Fortuna I Lidze oraz II lidze, zaś w niższych klasach rozgrywkowych – od IV w dół, sezon został uznany za zakończony.

W ubiegły wtorek podczas posiedzenia Polskiego Związku Piłki Nożnej miała zapaść decyzja dotycząca czterech grup III ligi. Tak się jednak nie stało.

PZPN odbił piłeczkę

O tym, żeby nie podejmować zbyt wcześnie decyzji odnośnie zakończenia sezonu w III ligach, do PZPN-u zaapelowała m.in. Wisła Puławy.

- W przypadku zakończenia sezonu w III lidze w tym momencie, nowy sezon będzie można rozpocząć na przełomie sierpnia i września, ponieważ rozgrywki II ligi planowane są do końca lipca, a między sezonami muszą być minimum 3-4 tygodnie przerwy. Gdy tak się stanie, nasze kluby w ciągu 9 miesięcy będą miały rozegrany jeden mecz mistrzowski. Rodzi to dla nas wiele komplikacji. Przede wszystkim grozi to wieloma konsekwencjami finansowymi – czytamy w oświadczeniu Wisły, skierowanym do prezesa PZPN. - Duża część klubów sygnalizuje brak możliwości rozliczenia dotacji celowych otrzymanych od samorządów, które prawdopodobnie będą musiały zwrócić w przypadku zakończenia sezonu. Dotacje w większości uzależnione są od rozegrania meczów ligowych. Zakończenie rozgrywek powoduje także brak możliwości realizacji świadczeń marketingowych wobec sponsorów, co skutkuje wypowiadaniem klubom umów sponsorskich. Ponadto zdecydowana większość zawodników na tym szczeblu rozgrywkowym utrzymuje się z gry w piłkę i nie pracuje w innych miejscach. Często związani są z klubami kontraktami, których zapisy obowiązują także w czasie przerwy w rozgrywkach aż do rozpoczęcia kolejnego sezonu, czyli przez kilka miesięcy, w których zawodnicy nie rozgrywają żadnych spotkań. Od tej decyzji związku zależy nasze być albo nie być, dlatego apelujemy o roztropność w jej podejmowaniu – czytamy dalej w apelu.

Jednocześnie przedstawiciele Wisły wyrazili gotowość do wznowienia rozgrywek w najbliższym możliwym terminie, o ile poprawi się sytuacja epidemiczna. Apel klubu z Puław poparło 10 innych ekip z grupy czwartej, w tym: Chełmianka Chełm, Motor Lublin, Hetman Zamość, Avia Świdnik, Orlęta Radzyń Podlaski, Hutnik Kraków, Wólczanka Wólka Pełkińska, Siarka Tarnobrzeg, Sokół Sieniawa oraz Wisła Sandomierz.

Ostatecznie 12 maja PZPN na swoim posiedzeniu zdecydował, że ostateczny głos w sprawie dokończenia sezonu w III ligach będzie należał do prowadzących te rozgrywki wojewódzkich związków. 

- Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podczas posiedzenia, które odbyło się 12 maja 2020 roku w Warszawie, ustalił, że decyzje dotyczące wznowienia lub zakończenia rozgrywek III ligi piłki nożnej mężczyzn w sezonie 2019/2020 oraz zasad spadków i awansów, podejmą Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Działacze poinformowali również, że w kolejnym sezonie 2020/2021 trzecioligowe rozgrywki nadal będą prowadzone przez Wojewódzkie ZPN. Natomiast od czerwca 2021 roku zarządzanie tym poziomem zmagań zostanie przekazane do centrali.

III liga zakończona! LZPN podjął decyzję

Za grupę czwartą III ligi, w której rywalizuje m.in. Chełmianka Chełm, w bieżącym sezonie odpowiada Lubelski Związek Piłki Nożnej. Początkowo mówiło się, że działacze z naszego województwa zamierzają poczekać na rozwój sytuacji w kraju i ostateczną decyzję dotyczącą trzecioligowych rozgrywek podejmą do końca maja. Inaczej przedstawiają się bowiem statystyki zachorowań na Lubelszczyźnie, gdzie występują pojedyncze przypadki, a inaczej na Śląsku. Tam ostatnio notuje się po kilkaset zachorowań dziennie. Planowano nawet, że gdyby sezon 2019/2020 w grupie czwartej III ligi został wznowiony, pierwsze mecze mogłyby się odbyć w połowie czerwca. Piłkarze rozegraliby ok. 10-12 kolejek, a zmagania zakończyłyby się z końcem lipca.

Ostatecznie klamka dotycząca grupy czwartej III ligi zapadła w sobotę podczas posiedzenia zarządu LZPN. Działacze podjęli uchwałę o zakończeniu tegorocznego sezonu. Do II ligi awansuje zespół z pierwszego miejsca, natomiast żadna drużyna nie spadnie do niższej klasy rozgrywkowej.

- Cieszymy się, że zostajemy w gronie trzecioligowców na następny sezon. Na boisku ciężko byłoby nam wywalczyć utrzymanie – przyznaje Jan Konojacki, trener Chełmianki. - W najbliższym czasie czeka nas ciężka praca. Po tak długiej izolacji mamy sporo do nadrobienia. Wiadomo, że treningi indywidualne to nie to samo, co zajęcia grupowe. Dobrze, że od poniedziałku możemy ćwiczyć już praktycznie całym zespołem. Myślę, że przed kolejnym sezonem czekają nas zmiany. Mam nadzieję, że uda się wzmocnić kadrę, tak aby godnie reprezentować nasze miasto w kolejnej kampanii trzecioligowych rozgrywek – dodaje trener Konojacki.

A sezon 2020/2021 w III lidze zapowiada się dość nietypowo. W grupie czwartej mogą występować nawet 22 drużyny. Wszystko zależy od tego, czy w II lidze utrzymanie zapewni sobie zagrożona degradacją Stal Stalowa Wola.

TS

Czy czujesz się bezpiecznie w dobie pandemii COVID-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe