W stacji powstanie Centrum Edukacji Historycznej

  • 19.05.2020, 07:08
  • TWA
W stacji powstanie Centrum Edukacji Historycznej Tak będzie wyglądała stacja kolejowa w Sobiborze po zakończonej modernizacji. Powstanie tam Centrum Edukacji Historycznej
1 mln 179 tys. zł będzie kosztowała modernizacja budynku po byłej stacji kolejowej w Sobiborze. Przetarg wygrała firma Handbud z Włodawy. W ubiegłym tygodniu władze powiatu podpisały umowę z przedsiębiorcą.

Prace rozpoczną się niebawem, a zakończą do listopada. Projekt przewiduje remont, przebudowę, rozbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania budynków, a także terenu po byłej stacji kolejowej w Sobiborze. Powstanie tam Centrum Edukacji Historycznej "Stacja Sobibór". Budynek po byłej stacji kolejowej zostanie gruntownie zmodernizowany. W środku będzie czytelnia oraz sala warsztatowa, wystawowa i służąca do spotkań młodzieży z rówieśnikami m.in. z Izraela, Holandii, czy Austrii. Planowane jest też archiwum sobiborskie. W budynku obok stacji ma być odtworzona przedwojenna poczta, natomiast w zrekonstruowanych budkach telefonicznych zostaną zainstalowane stanowiska multimedialne. W piwnicy będzie lampiarnia, czyli pomieszczenie z tradycyjnym sprzętem kolejowym. Nowego blasku nabierze także teren wokół budynku stacji. Będzie peron kolejowy, parking samochodowy i rowerowy, a także promenada ekspozycyjna.

Całkowity koszt inwestycji to ok. 2 mln 400 tys. zł. Pieniądze na wkład własny powiatu gotowa jest wyłożyć Fundacja Laetitia. Wsparcie finansowe na bieżące funkcjonowanie placówki oferuje holenderska prowincja Gelderland. Według szacunków, aż jedna trzecia holenderskich Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, została zgładzona przez Niemców w sobiborskim obozie.

- Chcemy ocalić od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest stacja kolejowa Sobibór - mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

Według wstępnych założeń centrum zostanie uruchomione w połowie przyszłego roku. Będą w nim organizowane wystawy historyczno-biograficzne, warsztaty dla młodzieży, plenery plastyczne, prezentacje, multimedialne wydarzenia edukacyjne, prelekcje, spotkania, konferencje itp. Będzie ono ściśle współpracowało z Muzeum w Sobiborze.

Powiat przejął tę nieruchomość od kolei państwowych latem 2015 roku. Pośredniczyła w tym Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Ona też pierwotnie miała pozyskać fundusze na modernizację stacji. Po remoncie budynek miał trafić pod skrzydła Muzeum na Majdanku, ale nie było ono zainteresowane. Władze starostwa zdecydowały, że mimo wszystko postarają się o dofinansowanie na odnowienie budynku stacyjnego i je otrzymały w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe i naturalne" z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pokryje ono 85 proc. kosztów.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe