Tarcza na kryzys w spółkach

  • 18.05.2020, 09:55 (aktualizacja 18.05.2020, 13:01)
  • AN
Tarcza na kryzys w spółkach
Chełmskie Linie Autobusowe oraz Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie otrzymały prawie 350 tys. zł dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Z różnych form rządowego wsparcia korzystają także inne spółki miasta.

CLA wystąpiły o przyznanie 3-miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Przyznane dofinansowanie pokrywa połowę wynagrodzenia wraz ze składkami ZUS.

– Mamy nadzieję, że uzyskana pomoc przyczyni się do poprawy płynności finansowej spółki, a tym samym do utrzymania miejsc pracy przez okres co najmniej sześciu miesięcy – mówi Mariusz Chudoba, prezes CLA.

Płynność finansowa spółki uległa pogorszeniu wraz z pojawieniem się koronawirusa. Ograniczenia w przemieszczaniu mieszkańców i znaczny spadek osób korzystających z komunikacji miejskiej tylko w kwietniu pomniejszyły przychody ze sprzedaży biletów o ponad 80 proc. Z drugiej strony obostrzenia co do liczby pasażerów spowodowały konieczność wysyłania dodatkowych autobusów w godzinach szczytu, co generowało dodatkowe koszty przy mniejszych przychodach. Dodatkowym obciążeniem dla spółki stały się też koszty związane z dezynfekcją i sprzątaniem autobusów.

Chełmski Park Wodny także otrzymał dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne.

–  W ubiegły czwartek otrzymaliśmy informację, że w związku z przestojem ekonomicznym Wojewódzki Urząd Pracy przyznał nam dofinansowanie do kwietniowych wynagrodzeń pracowników w wysokości prawie 42 tys. zł – mówi Artur Juszczak, prezes Chełmskiego Parku Wodnego i Targowisk Miejskich.

Aktualnie spółka funkcjonuje w ograniczonym wymiarze czasu i przygotowuje wniosek o dofinansowanie majowych wynagrodzeń w kwocie około 90 tys. zł. Jeśli będzie taka możliwość, spółka będzie się starać o wsparcie w tej formie także w czerwcu i lipcu. Władze wystąpiły też o odroczenie płatności podatków i składek na ubezpieczenia przez cały okres pandemii.

Obecnie pracownicy mają obniżony wymiar etatów o 20 proc., a co się z tym wiąże również niższe wynagrodzenia. Na wniosek prezesa Artura Juszczaka rada nadzorcza spółki obniżyła mu wynagrodzenie o 30 proc.

Do tarczy antykryzysowej przystąpiły również Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Spółka drogowa skorzystała z możliwości przesunięcia płatności podatków i odroczenia płatności składek ZUS. Z kolei firmie ciepłowniczej udało się zmienić termin wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych i zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Dodatkowo Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozłożył chełmskiej ciepłowni na pięć rat spłatę zobowiązań z tytułu opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska za 2019 rok.

- Decyzja nie wynika co prawda bezpośrednio z zapisów tzw. tarczy antykryzysowej, jednak z punktu widzenia przedsiębiorstwa przeciwdziała skutkom kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią koronawirusa - wyjaśniają pracownicy gabinetu prezydenta.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe