Ze Śląska wirus dotarł do Chełma

  • 18.05.2020, 09:27 (aktualizacja 18.05.2020, 12:59)
  • szer
Ze Śląska wirus dotarł do Chełma
Wydawało się, że walkę z koronawirusem już wygraliśmy. Tymczasem przed tygodniem na oddział zakaźny chełmskiego szpitala trafił 31-latek. Kilka dni wcześniej przyjechał do Chełma ze Śląska, gdzie pracował i gdzie obecnie jest największe ognisko COVID-19. Badania laboratoryjne potwierdziły, że jest chory.

Mężczyzna sam zgłosił się na oddział. Zaniepokoiły go kaszel i gorączka. Jego obawy okazały się uzasadnione. Sanepid od razu objął kwarantanną rodzinę 31-latka i wszystkich, z którymi miał kontakt.

- To rutynowe działania – mówi Elżbieta Kuryk, powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. – Chodzi o to, by zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Na oddziale zakaźnym chełmskiego szpitala, oprócz 31-latka, przebywają jeszcze cztery osoby. Jeszcze nie wiadomo, czy są zakażone. Czekają na wyniki badań. Stan wszystkich jest dobry.

W dniu, w którym 31-latek trafił na oddział, chełmski szpital uruchomił mobilny punkt pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa tzw. driver-thru. Znajduje się w namiocie naprzeciwko oddziału zakaźnego. Tu pobierane są wymazy od osób przebywających w kwarantannie w 12 dniu odosobnienia. Dzień wcześniej otrzymują one SMS o zrobieniu bezpłatnego testu na koronawirusa. Pacjenci przyjeżdżają własnym samochodem i nie muszą z niego wysiadać. Osoba, która pobiera wymaz, podchodzi do auta. W ciągu tygodnia w Chełmie wykonano ponad 50 takich badań.

- Punkt ma odciążyć ratowników medycznych i służby sanitarne, które jeżdżą do osób w kwarantannie na pobieranie wymazów – mówi Elżbieta Kuryk. – Od osób, które nie mają samochodu, pobieramy badania w ich miejscach pobytu.

Za badania płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Za każdy wymaz 21 złotych plus 300 zł dziennie za gotowość punktu do pobrań wymazów.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adr
Adr 18.05.2020, 15:41
taki cyrk to tylko w Polsce zresztą jaki rząd taki kraj czyli do ***
Annna
Annna 19.05.2020, 14:00
Najlepiej zmienic kraj i nie biadolic

Pozostałe