Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Młodzież w trosce o środowisko

Grupa uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie przygotowała projekt społeczny pod nazwą "Dom z plastiku", realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Chcą w ten sposób uświadomić swoich rówieśników, jak ważna jest segregacja odpadów.
Młodzież w trosce o środowisko

Projekt jest koordynowany przez pięcioro uczniów IV LO: Julię ŚlusarczykKarinę MroczkowskąKlaudię MacegoniukŁukasza Kędzierawskiego i liderkę Dominikę Rzeźnik. Realizację wszystkim zamierzonych celów pokrzyżowała im sytuacja epidemiczna, ale nie poddają się. Projekt kontynuują przede wszystkim za pośrednictwem mediów społecznościowych. Postanowili również zaapelować o odpowiedzialne podejście do ekologii za pośrednictwem naszego tygodnika.

- Chcemy uświadomić młodzież, ale również dzieci i dorosłych, że istnieje sporo alternatywnych rozwiązań w zakresie segregacji - mówi Dominika Rzeźnik. - Plastikowe reklamówki można zastąpić tymi z materiału lub koszami wiklinowymi. Jeśli ta materiałowa się zużyje, można ją przerobić np. na fartuch kuchenny. Przed wyrzuceniem plastikową butelkę należy zgnieść i dopiero zakręcić, żeby zajmowała mniej miejsca. Plastikowe słomki warto zastąpić bambusowymi lub z celulozy. Przypominamy również, żeby nie wyrzucać śmieci do lasów, ponieważ jest to bardzo szkodliwe dla środowiska. 

Koordynatorzy projektu stawiają przede wszystkim na wpływanie na świadomość i odpowiedzialne podejście do segregacji. Jeden z głównych problemów dostrzegają we wciąż obecnych wątpliwościach, jaki rodzaj odpadów należy wrzucać do poszczególnych kolorowych pojemników na śmieci. 

- Do zielonych lub białych wrzucamy szkło i szklane pojemniki. Niebieskie są przeznaczone do wszystkiego, co papierowe, szare do popiołu, koksu i drewna. Do żółtych należy wrzucać plastik, puszki po napojach oraz drobny złom, do brązowych wszelkiego rodzaju odpady BIO. Na odpady zmieszane są natomiast czarne worki lub pojemniki - wyjaśniają.

Młodzi ekolodzy posiadają profile na Instagramie i TikToku (oba pod nazwą "dom_z_plastiku").


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama