Papierosy mentolowe znikają ze sklepów. Od 20 maja już ich nie kupisz

  • 15.05.2020, 11:56
  • oprac. MP
Papierosy mentolowe znikają ze sklepów. Od 20 maja już ich nie kupisz
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem od najbliższej środy (20 maja) papierosy mentolowe, te z kapsułką smakową, a także tytoń do palenia znikną ze sklepów. Wielu palaczy wciąż nie jest świadomych nowych przepisów i mogą spotkać się z niemiłą dla siebie niespodzianką. Zakaz nie obejmie zwykłych papierosów, cygar, papierosów elektronicznych, a także podgrzewaczy tytoniu.

Badania pokazują, że ponad połowa palaczy nie wie, że już od najbliższej środy sklepowy asortyment dla amatorów palenia zostanie pomniejszony. Co piąty z grona tych, którzy wiedzą o zakazie deklaruje natomiast, że jeśli pojawi się możliwość nabycia papierosów z mentolem na tzw. "czarnym rynku", będzie gotów je nabyć właśnie w taki nielegalny sposób. 

Ekonomiści, mimo ukłonu dla zdrowotnych pobudek zakazu, widzą w nim zagrożenie dla polskiego handlu. Mentolowe wyroby tytoniowe stanowią bowiem ok. 30% rodzimego runku. W części sklepów stanowią prawie połowę obrotu, więc zakaz może przełożyć się na upadek działalności małych sklepów. Polska Izba Handlu ma obawy, że palacze zaczną szukać mentolowych wyrobów na bazarach i u pokątnych sprzedawców, narażając zdrowie jeszcze bardziej, ponieważ takie papierosy są gorsze jakości i nie spełniają wymaganych norm. 

Choć część palaczy uważa, że papierosy mentolowe są zdrowsze niż zwykłe, to nie jest to prawdą. Specjaliści od zdrowia ostrzegają, że właśnie te z mentolem zawierają znacznie więcej szkodliwych substancji, w tym wiele rakotwórczych. Dodatkowo, umieszczane w nich sztuczne aromaty wraz z wysoką temperaturą powodują dodatkowe problemy dla organizmu. Unijna dyrektywa ma na celu stopniowe zniechęcenie palaczy do sięgania po wyroby z nikotyną, szczególnie, że - według badań - szkodliwą przygodę z paleniem zaczynają już coraz młodsze osoby.

 

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe