Urzędy w nowej normalności

  • 14.05.2020, 08:00
  • DBEZ
Urzędy w nowej normalności Hol Gmachu w Chełmie. Petenci trochę się gubią wśród urn i druczków
Pierwsze sesje w maseczkach i rękawiczkach już się odbyły. Wiele gmin otwiera punkty kasowe. Pracę zaczynają też Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. - Załatwić można wszystko, chociaż inaczej niż to było przed epidemią - mówią urzędnicy.

W ubiegłym tygodniu w budynku Urzędu Gminy Chełm trwały intensywne przygotowania do otwarcia punktu kasowego. Osoba przyjmująca pieniądze jest osłonięta szybą z pleksi. To element zabezpieczeń przed zakażeniem koronawirusem.

- Kasa będzie czynna. Osoby, które chcą wpłacić pieniądze, będą proszone pojedynczo - zapowiada sekretarz gminy Chełm Paweł Ciechan. - Wszystkie sprawy załatwiamy.

Obsługa petentów nie odbywa się jednak tak, jak to było przed epidemią. Interesanci, wchodząc na parter, podają cel swojej wizyty. Pracownik, który może sprawę załatwić, schodzi na dół i tam go przyjmuje.

- Co godzinę dezynfekowane są klamki, poręcze, listwy. Zachowane są wszelkie środki ostrożności - dodaje sekretarz gminy.

Ograniczenia w pracy urzędu zdejmują też inne gminy. Każdy samorząd robi to jednak według własnego uznania i możliwości. Gmina Kamień wróciła do stałych godzin funkcjonowania urzędu. Od ubiegłego tygodnia pracuje od godz. 7.10 do 15.10, a w środę w godz. 8-16. Przyjmowanie interesantów jest nadal ograniczone. Każdy, kto chce coś załatwić w gminie, najpierw musi zadzwonić w celu uzgodnienia z pracownikami urzędu terminu i sposobu obsługi.  Interesanci przyjmowani są jedynie w sprawach bardzo pilnych. Przy wejściu głównym do urzędu gminy zamontowany jest dzwonek, którego dźwięk zawiadamia o przybyciu petenta.

Gmina Żmudź ma czynną kasę, która funkcjonuje do godz. 13. Jednak w związku z nadal dynamiczną sytuacją związaną z zagrożeniem zakażenia koronawirusem, urząd apeluje o dokonywanie płatności przelewem. Interesanci powinni się wcześniej telefonicznie umawiać na wizytę. Do budynku wpuszczani są pojedynczo.

Wszelkie wpłaty na rachunek Urzędu Gminy w Białopolu dokonywane w BS Białopole i są zwolnione z prowizji bankowej. Obsługa interesantów pozostaje nadal ograniczona, a dokumenty trzeba wrzucać do urny.

Niektóre gminy otwierają Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tak jest w Malinówce na terenie gminy Sawin. PSZOK działa tam już w wyznaczonych przez gminę terminach.

Luzować zasad nie zamierza na razie chełmskie starostwo. Dokumenty składa się tam poprzez wrzucenie do urn ustawionych w długim rzędzie na korytarzu przy wejściu do budynku.

- Poczekamy jeszcze tydzień, zobaczymy, jak będzie rozwijała się sytuacja - mówi starosta Piotr Deniszczuk.

W tym tygodniu, 15 maja, ma się odbyć sesja rady powiatu. Będzie również zorganizowana przy zachowaniu szczególnych zasad ostrożności. Wyjątkowo odbędzie się na dużej sali konferencyjnej, by radni nie musieli się tłoczyć. Goście, w tym również dziennikarze, będą mieli miejsca wyznaczone w galerii na piętrze.

DBEZ

Czy czujesz się bezpiecznie w dobie pandemii COVID-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe