Żłobek i przedszkola odkażone i otwarte

  • 12.05.2020, 13:00
  • GD
Żłobek i przedszkola odkażone i otwarte
Zanim maluchy weszły do budynków, przeprowadzono odkażanie pomieszczeń i urządzeń. Pod kluczem znalazły się miśki, lalki, klocki i puzzle. W pierwszych dniach po otwarciu żłobka i przedszkoli frekwencja była znikoma.

Powrót dzieci do placówek został poprzedzony sprzątaniem oraz dezynfekcją pomieszczeń i urządzeń, z którymi mają styczność dzieci. Straż miejska wraz z jednostką OSP Krakowskie Przedmieście przeprowadziła w dniach 4-5 maja odkażanie we wszystkich miejskich przedszkolach oraz żłobku.

W szczególności dezynfekcji środkiem nieuczulającym i bezzapachowym na bazie alkoholu 70 proc. poddano wejścia, szatnie, korytarze, sale zajęć oraz place zabaw. 6 maja żłobek i przedszkola rozpoczęły pracę między godz. 6 i 7, a kończyły ją 15.30-16.30.

- Różne godziny otwarcia to wypadkowa potrzeb, oczekiwań i deklaracji rodziców. Traktujemy to jako formę rozruchu przed normalnym funkcjonowaniem placówek.  - mówi burmistrz Robert Kościuk.

Najwięcej deklaracji złożyli rodzice w Przedszkolu nr 1 im. Słoneczna Jedyneczka. Było ich jednak zaledwie 25, chociaż placówka normalnie ma miejsce dla 123 dzieci. Przedszkole nr 4 im. Kubusia Puchatka przyjmie 22 ze 125 przedszkolaków. W Przedszkolu nr 8 im. Teatralna Ósemka gotowość wysłania dzieci do placówki wyraziło 20 rodziców (125 miejsc).

Tylko 10 deklaracji wpłynęło do Przedszkola nr 5 im. Bajeczka, które ma 125 miejsc. W ubiegłą środę w Przedszkolu nr 6 im. "Za Żywopłotem" im. Marii Kownackiej pojawiło się 4 z 90 dzieci. W ciągu dwóch kolejnych tygodni będzie jeszcze 5 maluszków.

Chęć ponownego oddania maluchów do żłobka miejskiego zadeklarowało 40 proc. rodziców. Docelowo ma się pojawić 30 z 75 podopiecznych. Choć oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich ma 45 miejsc, informacje wpłynęły od 5 rodziców. Pierwszego dnia nie przyprowadzono jednak żadnego dziecka.

Więcej dzieci w żłobku i przedszkolach będzie z pewnością po 10 maja - powiedziała nam jedna z dyrektorek przedszkoli. W każdej placówce rodzice musieli wypełnić oświadczenia, m.in. o stanie zdrowia dzieci i braku możliwości zapewnienia im opieki w domu. Zapoznali się również z wymogami sanitarnymi.

Jedna grupa dzieci będzie przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Usunięto z nich przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie wyprać lub dezynfekować (pluszowe zabawki, wózki, lalki, ubranka dla lalek, puzzle, dywany itp.). Dziecko nie może zabierać ze sobą do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów i zabawek. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

W grupie może przebywać do 12 dzieci. Przyporządkowani do niej są ci sami opiekunowie. Przedszkole zapewni taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci. Sale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę. Pomiar temperatury jest dokonywany 2 razy dziennie, przy przyjściu i odejściu dziecka z przedszkola. Nie będą organizowane wyjścia poza teren placówek. Rodzice i opiekunowie muszą od siebie zachować bezpieczny dystans.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe