Będzie płacił właściciel?

  • 05.05.2020, 13:47
  • MP
Będzie płacił właściciel?
Pandemia i mniejszy ruch na drogach spowodowały, że pojawiło się więcej miłośników zbyt szybkiej jazdy. Wśród trzech rekordzistów, którzy pożegnali się z prawem jazdy na trzy miesiące, dwóch zostało złapanych przez fotoradary w naszym regionie. Ministerstwo Infrastruktury natomiast ma pomysł, jak wpłynąć na amatorów takiego piractwa. Zakłada on, że za wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar zapłaci właściciel auta.

Pomysł nie jest do końca nowy. Choć fotoradary w Polsce działają, jak należy, to największy problem pojawiał się w chwili ukarania zbyt szybkiego kierowcy. Jeżeli zdjęcie było niewyraźne i trudno było ustalić, kto siedział za kółkiem, sprawa najczęściej trafiała do sądu, przedawniała się i w ostateczności nikt nie ponosił kary. Ministerstwo postanowiło więc z tym skończyć. Szczególnie że w dobie pandemii liczba piratów drogowych drastycznie wzrosła. Nową propozycją resortu jest więc to, aby za zarejestrowane przekroczenie prędkości karę ponosił właściciel auta, chyba że w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania wskaże osobę, która siedziała za kierownicą. 

Ministerstwo po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego nie ma złudzeń, że wprowadzenie radykalnych rozwiązań jest konieczne. Tylko od połowy marca do połowy kwietnia w całej Polsce ponad 500 fotoradarów zarejestrowało blisko 128 500 wykroczeń. Wśród trzech niechlubnych rekordzistów, dwóch znacznie przekroczyło prędkość w powiecie chełmskim oraz krasnostawskim. Najszybszym z trójki piratów okazał się ten jadący na początku kwietnia aż 160 km/h przez Stołpie, przekraczając dozwoloną prędkość ponad trzykrotnie. Tylko niewiele wolniej, bo 153 km/h, również na początku kwietnia, gnał przez Łopiennik Górny inny kierowca. Trzecią lokatę z wynikiem 151 km/h w terenie zabudowanym zajął zmotoryzowany, który pędził przez Krzywanice w województwie mazowieckim. 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe