Motocykle są dozwolone

  • 01.05.2020, 07:07
  • MP
Motocykle są dozwolone
W okresie pandemii możemy korzystać z samochodów wyłącznie do załatwiania niezbędnych spraw życiowych, robienia zakupów czy dojazdów do lekarza. A co z motocyklistami teoretycznie bardziej narażonymi, ponieważ nie chroni ich karoseria i szyby? Wbrew plotkom, mogą oni jeździć na identycznych prawach co pozostali kierowcy.

Na drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów. A przynajmniej było tak, dopóki nie zostały wprowadzone ograniczenia związane z zmniejszaniem ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. W kwestii transportu mówi się przede wszystkim o kierowcach zawodowych oraz zwykłych kierowcach samochodów, zaś niewiele słyszy się motocyklistach. Wielu z nich zastanawia się, czy mogą wyjechać na ulice bez konsekwencji prawnych. Mogą spać spokojnie, ponieważ podlegają tym samym obowiązkom i prawom co pozostali kierowcy.

- Wiadomo, że bez wyraźnej potrzeby i bez konieczności nie należy się przemieszczać – mówi Rafał Kochoń, prezes Stowarzyszenia Motocyklistów Chełmskich Niedźwiedzie Wschodu. - Motocykliści jeżdżą w kaskach zasłoniętych szybką, rękawicach i w odpowiednim stroju. Więc tak naprawdę są bardziej chronieni przed koronawirusem niż kierowca i samochodu pasażer mający maseczki na twarzach. Pamiętajmy, żeby nie tworzyć grup motocyklowych, ponieważ trzy osoby to już zgromadzenie. Ten przepis obowiązuje tak samo jak pieszych. Najlepiej chodzić w pojedynkę lub ewentualnie z jednym kompanem.

A co z rowerami? Cykliści również mogą być spokojni, ponieważ złagodzenie restrykcji obowiązujące od 20 kwietnia pozwala im na rekreacyjne oraz niezbędne życiowo przemieszczanie się na dwóch kółkach. Oczywiście, z zachowaniem wszystkich wytycznych niezbędnych w dobie epidemii. Rowerzyści muszą pamiętać o zachowaniu dwumetrowego odstępu, a także o zasłanianiu twarzy i nosa w miejscach publicznych. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi 500 zł mandatu.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe