Nauka zdalna do 24 maja. Znamy terminy matur i egzaminów

  • 24.04.2020, 12:37 (aktualizacja 25.04.2020, 11:56)
  • oprac. MP
Nauka zdalna do 24 maja. Znamy terminy matur i egzaminów
Podczas dzisiejszej konferencji ministrów zdrowia, edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego zapadły decyzje dotyczące kontynuowania nauki zdalnej. Padły również konkretne daty, w których zostaną przeprowadzone egzaminy maturalne oraz egzaminy ósmoklasistów. Zmiany czekają też systemy rekrutacji do szkół i uczelni wyższych.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piątkowski podziękował nauczycielom za ich trud i zaangażowanie w przygotowanie uczniów i maturzystów do egzaminów. Wraz z pozostałymi ministra zadecydował jednak, że w obecnej chwili nie można odwiesić działalności szkół, przedszkoli oraz żłobków.

- Nauka zdalna będzie odbywała się do 24 maja - mówił podczas konferencji Dariusz Piontkowki. - Egzaminy są niezbędny elementem w rekrutacji uczniów na dalszych szczeblach edukacji, więc ich terminy są dosyć odległe, ponieważ na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i rozwój sytuacji. Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. Będą to tylko egzaminy pisemne, rezygnujemy z form ustnych. Egzaminy ósmoklasistów natomiast zostaną przeprowadzone od 16 do 18 czerwca.

Wyniki testów ósmoklasistów mają być znane do końca lipca, natomiast matur w sierpniu. Dodatkowe egzaminy dojrzałości dla osób, które nie mogą ich zdawać w powyższym terminie wyznaczono na początek lipca, z kolei na wrzesień zaplanowane są poprawki. 

- Jest tym samym jeszcze sporo czasu na przygotowanie do tych ważnych egzaminów - dodał minister edukacji narodowej. - Co ważne, każdy zdający je uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce i bezpiecznej odległości od pozostałych.

Podane daty są ważne nie tylko dla uczniów szkół podstawowych i maturzystów, ale także dla studentów.

- Proces rekrutacji będzie musiał zakładać modyfikacje, tak aby przebiegał konstruktywnie i rzetelnie - zaznaczył Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Do 24 maja zawieszone są też zajęcia dydaktyczne na uczelniach. Mogą toczyć się natomiast prace naukowo-badawcze, oczywiście z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Przy takich terminach jest szansa, że przyszły rok akademicki rozpocznie się w październiku.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział również, że w najbliższych dniach zapadnie decyzja, czy zostaną wprowadzone kolejne złagodzenia przepisów.

- Polacy podczas świąt wielkanocnych wykazali się wielką odpowiedzialnością, dzięki czemu nie odnotowaliśmy dużego wzrostu zachorowań i mogliśmy nieco zmniejszyć restrykcje. Niebawem poznamy efekt tych złagodzeń i podejmiemy decyzję co dalej.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe