Dworek, park i boisko pod młotek

  • 24.04.2020, 08:00
  • DBEZ
Dworek, park i boisko pod młotek
4 mln 458 tys. zł - na taką kwotę wyceniono zespół pałacowo-parkowy w Srebrzyszczu. To zabytek objęty ochroną konserwatorską. Można tam prowadzić nieuciążliwe usługi z zakresu kultury, oświaty i gastronomiczno-hotelarskie.

Jeszcze kilka lat temu w dworku w Srebrzyszczu mieściła się szkoła podstawowa. Po jej zamknięciu nieruchomością interesowało się Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem. Planowało tam utworzyć zakład aktywności zawodowej.

- Z tego co mi wiadomo, to stowarzyszenie trzykrotnie składało wniosek o dofinansowanie inwestycji i nic z tego nie wyszło. Dysponujemy więc nadal nieruchomością, którą trzeba zabezpieczać i utrzymywać w należytym stanie. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamiarze jej sprzedaży - mówi wicewójt Lucjan Piotrowski.

W czasie, gdy remontowano urząd gminy w Pokrówce, do dworku w Srebrzyszczu przeniesiono archiwum. Remont się zakończył i obecnie nieruchomość w Srebrzyszczu nie spełnia żadnej funkcji. Dla ochrony przed wandalami i złodziejami jest stale monitorowana.

- Mieliśmy jedną próbę włamania, ale na szczęście włączył się alarm - relacjonuje Piotrowski.

Nieruchomość składa się się z budynku dworu obronnego, przebudowanego pod koniec XVIII wieku na pałac w stylu barokowym o łącznej powierzchni użytkowej ponad 500 metrów kwadratowych. Znajduje się on na działce o powierzchni ok. 4 hektarów. Budynek pałacu jest murowany, pokryty blachą, piętrowy z obszernymi sklepionymi piwnicami. Przy drzwiach są kamienne schody w kształcie półokręgu. Pośrodku bocznych części pałacu znajdują się dwie klatki schodowe. Nad sienią i salonem, przez całą szerokość pałacu, jest wielka sala balowa o wysokości półtorej kondygnacji. Na parterze i piętrze podziwiać można kominki z XVIII wieku. W części podziemnej zachowały się lochy. Dookoła pałacu jest rozległy park.

Zarówno pałac, jak i otaczający go park, wpisane są do rejestru zabytków i objęte ochroną konserwatorską. Oznacza to, że remonty wymagają zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kupiec będzie miał obowiązek w okresie 5 lat od daty nabycia  nieruchomości przeprowadzić tam prace konserwatorskie i restauratorskie. Od chwili nabycia na przyszłego nabywcę nakłada się również obowiązek udostępniania boiska sportowego na rzecz społeczności lokalnej.

- Boisko ma podłoże sztuczne, trwałe i jest w dobrym stanie. Przez długi czas nie będzie wymagało żadnych nakładów, a młodzież chętnie z niego korzysta - wyjaśnia wicewójt.

Termin przetargu na razie nie jest znany. Nie wiadomo, czy znajdzie się zainteresowany kupiec, dysponujący kwotą niemal 4,5 mln zł. Cena nieruchomości zawiera bonifikatę w wysokości 1 proc.,  zgodnie z uchwałą rady gminy. Maksymalnie bonifikata może być nawet 50-procentowa, gdy samorządowi bardzo zależy na wyzbyciu się majątku i wyrażą na to zgodę radni.

Gmina Chełm zamierza sprzedać nie tylko dworek, ale też ogłasza przetargi na działki nad Zalewem Żółtańce.

- Od kiedy zaczęły tam powstawać nowe budynki, zainteresowanie jest o wiele większe - zapewnia Piotrowski.

Dawna szkoła w Srebrzyszczu to nie jedyny obiekt na terenie powiatu chełmskiego, który obecnie nie jest zagospodarowany, a ma piękną historię i nie popadł w ruinę. Także władze gminy Leśniowice szukają pomysłu na zagospodarowanie dworku w Sielcu, wzniesionego w stylu klasycystycznym w II połowie XIX. Także tam była wcześniej szkoła podstawowa. Na razie jednak nie mówi się o sprzedaży tej nieruchomości.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe