Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Dworek, park i boisko pod młotek

4 mln 458 tys. zł - na taką kwotę wyceniono zespół pałacowo-parkowy w Srebrzyszczu. To zabytek objęty ochroną konserwatorską. Można tam prowadzić nieuciążliwe usługi z zakresu kultury, oświaty i gastronomiczno-hotelarskie.
Dworek, park i boisko pod młotek

Jeszcze kilka lat temu w dworku w Srebrzyszczu mieściła się szkoła podstawowa. Po jej zamknięciu nieruchomością interesowało się Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem. Planowało tam utworzyć zakład aktywności zawodowej.

- Z tego co mi wiadomo, to stowarzyszenie trzykrotnie składało wniosek o dofinansowanie inwestycji i nic z tego nie wyszło. Dysponujemy więc nadal nieruchomością, którą trzeba zabezpieczać i utrzymywać w należytym stanie. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamiarze jej sprzedaży - mówi wicewójt Lucjan Piotrowski.

W czasie, gdy remontowano urząd gminy w Pokrówce, do dworku w Srebrzyszczu przeniesiono archiwum. Remont się zakończył i obecnie nieruchomość w Srebrzyszczu nie spełnia żadnej funkcji. Dla ochrony przed wandalami i złodziejami jest stale monitorowana.

- Mieliśmy jedną próbę włamania, ale na szczęście włączył się alarm - relacjonuje Piotrowski.

Nieruchomość składa się się z budynku dworu obronnego, przebudowanego pod koniec XVIII wieku na pałac w stylu barokowym o łącznej powierzchni użytkowej ponad 500 metrów kwadratowych. Znajduje się on na działce o powierzchni ok. 4 hektarów. Budynek pałacu jest murowany, pokryty blachą, piętrowy z obszernymi sklepionymi piwnicami. Przy drzwiach są kamienne schody w kształcie półokręgu. Pośrodku bocznych części pałacu znajdują się dwie klatki schodowe. Nad sienią i salonem, przez całą szerokość pałacu, jest wielka sala balowa o wysokości półtorej kondygnacji. Na parterze i piętrze podziwiać można kominki z XVIII wieku. W części podziemnej zachowały się lochy. Dookoła pałacu jest rozległy park.

Zarówno pałac, jak i otaczający go park, wpisane są do rejestru zabytków i objęte ochroną konserwatorską. Oznacza to, że remonty wymagają zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kupiec będzie miał obowiązek w okresie 5 lat od daty nabycia  nieruchomości przeprowadzić tam prace konserwatorskie i restauratorskie. Od chwili nabycia na przyszłego nabywcę nakłada się również obowiązek udostępniania boiska sportowego na rzecz społeczności lokalnej.

- Boisko ma podłoże sztuczne, trwałe i jest w dobrym stanie. Przez długi czas nie będzie wymagało żadnych nakładów, a młodzież chętnie z niego korzysta - wyjaśnia wicewójt.

Termin przetargu na razie nie jest znany. Nie wiadomo, czy znajdzie się zainteresowany kupiec, dysponujący kwotą niemal 4,5 mln zł. Cena nieruchomości zawiera bonifikatę w wysokości 1 proc.,  zgodnie z uchwałą rady gminy. Maksymalnie bonifikata może być nawet 50-procentowa, gdy samorządowi bardzo zależy na wyzbyciu się majątku i wyrażą na to zgodę radni.

Gmina Chełm zamierza sprzedać nie tylko dworek, ale też ogłasza przetargi na działki nad Zalewem Żółtańce.

- Od kiedy zaczęły tam powstawać nowe budynki, zainteresowanie jest o wiele większe - zapewnia Piotrowski.

Dawna szkoła w Srebrzyszczu to nie jedyny obiekt na terenie powiatu chełmskiego, który obecnie nie jest zagospodarowany, a ma piękną historię i nie popadł w ruinę. Także władze gminy Leśniowice szukają pomysłu na zagospodarowanie dworku w Sielcu, wzniesionego w stylu klasycystycznym w II połowie XIX. Także tam była wcześniej szkoła podstawowa. Na razie jednak nie mówi się o sprzedaży tej nieruchomości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama