Osocze może pokonać wirusa

  • 22.04.2020, 14:00
  • MP
Osocze może pokonać wirusa
Wiele osób zastanawia się, czy w dobie koronawirusa można bezpiecznie oddać krew. Ten dylemat mają również sami krwiodawcy. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zapewnia, że nie ma powodów do obaw, ponieważ w ich oddziałach – podobnie jak w całej Polsce – są zachowane wszystkie środki ostrożności. A krew i jej składniki są potrzebne cały czas.

W RCKiK Lublin Oddział Chełm przy ul. Szpitalnej można oddawać krew i jej składniki tak jak dotąd. Rejestracja dawców rozpoczyna się o godz. 7. Zostały tam jednak wprowadzone procedury związane z minimalizowaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Przed wejściem do placówki każdy krwiodawca musi zdezynfekować ręce, a następnie sprawdza się mu temperaturę. Kolejny krok to wypełnienie krótkiej ankiety obejmującej zagadnienia ogólnego stanu zdrowia pod kątem ryzyka zarażenia się koronawirusem. Dalej dawców czeka pobranie próbki krwi do badań, a także standardowa ankieta i badanie lekarskie. Jeśli wszystko przejdzie pomyślnie, może oddawać krew lub osocze. Cały personel punktu krwiodawstwa obsługuje i czuwa nad bezpieczeństwem dawców w rękawiczkach oraz przyłbicach ochronnych. 

RCKiK przypomina również, że w siedzibie wojewódzkiej w Lublinie osocze mogą oddawać ozdrowieńcy, czyli osoby, które przeszły koronawirusa i wyzdrowiały. Ich osocze jest o tyle cenne, że może zawierać przeciwciała pomocne w walce z zakażeniem i w leczeniu. Zanim jednak przystąpi się do oddania, należy odczekać minimum 14 dni od wyzdrowienia, a także uzyskać dwukrotnie ujemny wynik badania genetycznego w kierunku SARS-CoV-2. Szczegółowy termin oddawania osocza, dostosowany do restrykcji, można znaleźć na stronie internetowej RCKiK Lublin.

Każdej osobie, która odda krew, przysługuje pełnopłatny dzień wolny w pracy, po oddaniu otrzymuje również zestaw ośmiu czekolad jako substytut kaloryczny. Aby zostać dawcą, należy być zdrowym, wypoczętym, po lekkim śniadaniu, nie przyjmować leków, a co najmniej na dobę przed oddawaniem nie spożywać alkoholu.

W chełmskim centrum krew można również oddawać w pierwsze soboty każdego miesiąca. Plakaty z informacją zachęcającą do zostania dawcą zostały umieszczone w autobusach CLA oraz innych miejscach na terenie miasta.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe