Obawa przed naprawą

  • 21.04.2020, 13:09 (aktualizacja 21.04.2020, 13:10)
  • MP
Obawa przed naprawą
- Jestem zawodowym kierowcą i niemal codziennie przemieszczam się między miastami województwa lubelskiego - przekazał nam jeden z Czytelników. - Bez samochodu jestem uziemiony nie tylko służbowo, ponieważ mieszkam poza miastem i muszę czymś pojechać po zakupy lub do lekarza. A słyszy się różne informacje, głównie takie, że warsztaty przestaną funkcjonować. Awarie samochodów, których nie będzie dało się naprawić, nie wpłyną dobrze na bezpieczeństwo.

To nie jedyny sygnał, jaki dotarł do naszej redakcji. Nie tylko zawodowi kierowcy, ale również zwykli mieszkańcy codziennie korzystający z samochodów zastanawiają się, czy wyjazd do serwisu jest bezpieczny i nie okaże się zagrożony mandatem. Ostatnie sytuacje z całego kraju, gdzie zmotoryzowani zostali ukarani za mycie auta lub wymianę opon udowadnia, że ich wątpliwości są uzasadnione. Na szczęście, większość kwestii dotyczących samochodów wiąże się także z naszym bezpieczeństwem.

Wbrew plotkom, serwisom motoryzacyjnym nie grozi zamknięcie. Przemawia za tym fakt, że samochód jest obecnie niezbędnym środkiem transportu, dzięki któremu można dotrzeć do pracy, sklepu czy do lekarza. Jest również znacznie bezpieczniejszy od środków komunikacji zbiorowej. Krótko mówiąc, dzięki niemu możemy spełniać niezbędne potrzeby życiowe. Tym samym, musi być sprawny i szybko naprawiony, gdyby doszło do usterki. Oczywiście, prowadzenie biznesu motoryzacyjnego nie oznacza zwolnienia ze stosowania podwyższonych środków ostrożności.

Rządzący zaznaczają, że naprawy nie są zabronione pod warunkiem, że awarii ulegnie komponent samochodu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy. I tutaj pojawia się kwestia sporna, ponieważ za takie bezpieczeństwo odpowiada każdy element.

- Jak najbardziej popieram wprowadzanie środków bezpieczeństwa, ale ta wzmianka brzmi jak absurd - przekazał nam w rozmowie właściciel jednego z warsztatów w powiecie chełmskim. - Co to właściwie znaczy, że jakaś część odpowiada za bezpieczeństwo, a inna nie? Jeśli coś jest zepsute, mimo że samochód jeździ, to jest on niesprawny technicznie. A tym samym, w myśl przepisów, nie powinien być dopuszczony do ruchu. Poza tym, jedna błaha usterka może pociągnąć za sobą kolejne, więc jeśli problem się nawarstwi, samochód w ogóle będzie unieruchomiony. 

Szczegółowy raport w zakresie obsługi kierowców w serwisach, warsztatach, stacjach kontroli pojazdów oraz stacjach benzynowych w naszym regionie znajdziecie w bieżącym wydaniu Super Tygodnia oraz w wydaniu elektronicznym

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe