Gminna batalia o cenę śmieci

  • 21.04.2020, 07:54 (aktualizacja 23.04.2020, 11:18)
  • DBEZ
Gminna batalia o cenę śmieci
Jak liczną grupę mieszkańców reprezentuje Marcin Łopacki, składając petycję w sprawie obniżki cen za śmieci? Odpowiedzi domaga się komisja skarg, wniosków i petycji Rady Gminy Chełm. Łopacki spakował 113 list z podpisami i wysłał do gminy.

W tym roku cena za wywóz śmieci na terenie gminy Chełm wzrosła z 8 zł do 16 zł. Niektórych ta podwyżka oburzyła i wystosowali do gminy petycję w tej sprawie. Za pierwszym razem - w lutym tego roku - nie została rozpatrzona z powodu błędów formalnych. Gdy zostały naprawione, a autorzy petycji wskazali na swojego przedstawiciela Marcina Łopackiego, okazało się, że problemem jest adresat petycji. Została wysłana zarówno do rady gminy, jak i wójta, a nadawcy nie powinni spodziewać się dwóch odpowiedzi. Wójt gminy uznał, że ustalanie ceny za śmieci leży w kompetencji rady gminy i do niej przesłał pismo. Komisja skarg, wniosków i petycji dopatrzyła się jednak jeszcze jednego poważnego problemu, który uniemożliwia jej rozpatrzenie petycji. Powzięła wątpliwość co do jej charakteru: "czy petycja ta składana jest w imieniu mieszkańców, czy tylko przez trzy osoby fizyczne?"

"Petycja została napisana, złożona i jest wspierana przez mieszkańców gminy Chełm, z czego doskonale zdajecie sobie Państwo sprawę" - odpisał Łopacki i do swojej korespondencji dołączył 113 kart z listą osób popierających wniosek o obniżkę cen śmieci. Na każdej karcie jest 18 miejsc na podpisy, ale nie wszystkie są w wypełnione.

- Nie liczyliśmy dokładnie, ale podpisów może być blisko 2000 - zapewnia Łopacki.

- Zgodnie z RODO skanowanie lub faksowanie tych kart byłoby przetwarzaniem danych osobowych, dlatego nie robiłem tego i przekazałem oryginały. Uważam, że w dobie kryzysu gmina powinna "wyjść" do ludzi i załatwić problem wysokiej ceny śmieci. Jak nie wie, jak to zrobić, to może niech zapyta sąsiednie samorządy np. Rejowca, Siedliszcza, Wierzbicy, gdzie jest znacznie taniej - krytykuje Łopacki.

Odpowiedź Łopackiego na wezwanie komisji skarg, wniosków i petycji ma aż trzy strony. Została złożona w imieniu mieszkańców. Zawarto w niej kolejne zarzuty dotyczące sposobu ustalenia stawki za wywóz śmieci. Są tam też pytania o sposób rozliczenia opłat za śmieci wnoszonych przez przedsiębiorców oraz o finansowanie zakupu pojemników na odpady, które przekazywano mieszkańcom gminy.

- Prawdę mówiąc, nie zwracaliśmy się do autorów petycji o przekazanie list poparcia, bo już nie liczyliśmy na to, że nam je dadzą. Bardzo się jednak cieszę, że dotarły do gminy - mówi przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji Marek Chybiak. - Trzeba dokładnie czytać ustawę o petycjach. Jeżeli składa ją grupa mieszkańców, to powinno być tam imię i nazwisko oraz adres zamieszkania każdej osoby, która się podpisała. Listy musimy przeanalizować teraz pod kątem przepisów o petycjach i RODO, bo każda osoba składająca podpis powinna być zapoznana z klauzulą o przetwarzaniu danych osobowych - dodaje Chybiak.

Przewodniczący komisji podkreśla, że po to są przepisy, by je przestrzegać. - To nie jest tak, że my nie chcemy odpowiedzieć na petycję. Oczywiście, że chcielibyśmy przedstawić swoje argumenty. Faktycznie stawka za śmieci powinna być jeszcze wyższa o ok. 2,50 zł, bo takie są koszty. Jakby nie liczyć, to najważniejszym czynnikiem cenotwórczym jest ilość odpadów, a ta stale wzrasta - argumentuje radny.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ten
Ten 27.04.2020, 19:40
Marek uczciwy do szpiku kości! Chociaż nie podoba mi się to - szacunek! Pierwsza kadencja średnia - obecna na plus!
Kolega2
Kolega2 27.04.2020, 14:20
Zgodnie z tą wytyczna jeżeli podpisujemy listy poparcia tak jak w tej sprawie jak i np.na listach poparcia chocby prezydenta to też powinniśmy być pouczeni o klauzuli poufności danych osobowych a jakoś takiej nie usłyszałem.
kolega
kolega 23.04.2020, 23:50
Panie Marku Pan działa na szkodę mieszkańców

Pozostałe