Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Coraz więcej kupujemy w sieci

- Czy zamawianie rzeczy przez internet jest teraz bezpieczne? – pyta nasza Czytelniczka. – W ostatnim tygodniu było u mnie trzech kurierów z różnych firm przewozowych. Żaden nie miał na sobie maseczki...
Coraz więcej kupujemy w sieci

Pani Anna z Chełma jest trochę zaniepokojona.

– Kurierzy mają kontakt z różnymi ludźmi, czasami nawet nie wiedzą, czy ktoś, komu przywieźli paczkę,  przypadkiem nie jest na kwarantannie. Rozmawiają z ludźmi, podają im listy i paczki. Widziałam, że mają rękawiczki, ale czy to wystarczy?

Siedzimy w domu i zamawiamy

Wprowadzenie w Polsce stanu epidemii i związane z tym obostrzenia w funkcjonowaniu sklepów i galerii handlowych spowodowały przeniesienie części handlu do internetu. I okazuje się, że w obecnej sytuacji zakupy w sieci są nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Jak wynika z raportu "e-Commerce w czasie kryzysu 2020", przeprowadzonego przez agencję badawczą Mobile Institute na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej na temat wpływu epidemii korona wirusa na e-handel, za zdecydowanie mniej ryzykowne uznawane są zakupy online. Skorzystała z tej opcji ostatnio niemal połowa badanych w wieku 35-44 lata. Nawet mieszkańcy mniejszych miast wybrali internet w celu zaopatrzenia się w niezbędne produkty, przede wszystkim środki higieniczne lub detergenty. Oprócz chemii domowej i produktów spożywczych najczęściej kupowanymi kategoriami w internecie w okresie kwarantanny są odzież i obuwie oraz produkty z kategorii zdrowie.

Przede wszystkim: środki ostrożności

Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że kurier nie jest zarażony, choć firmy kurierskie zapewniają nas w komunikatach, że ich pracownicy są zdrowi, mają mierzoną temperaturę i wiedzą, jak mają postępować, by nie narażać klientów.

- Zostaliśmy zaopatrzeni w płyny, maseczki, rękawiczki. Mamy instrukcje, jak postępować w pracy. Do klientów zostaje wysłana informacja, żeby starali się wykonywać płatności za pomocą karty, a nie gotówki – mówi jeden z kurierów. – Rękawiczki zakładamy, w maseczkach trudno wytrzymać cały dzień. Staramy się nie podchodzić blisko do odbiorców paczek. Gdy dostarczamy je do domków jednorodzinnych, często nawet nie wchodzimy na posesję, tylko podajemy ją przez płot. Kontakt jest ograniczony do minimum. Można też wcześniej wskazać miejsce, w którym paczka powinna zostać pozostawiona.

Wirus czyha, ale w sieci

Należy jednak pamiętać, że podczas zakupów internetowych czyhają na nas też inne niebezpieczeństwa. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę, jakie metody płatności oferuje sprzedawca. Z reguły – im więcej opcji, tym pewniejszy podmiot. Jeżeli jest to np. jedynie bezpośredni przelew, z pominięciem innych możliwości, sytuacja powinna wzbudzić nasze wątpliwości.

– Dokonując jakiejkolwiek transakcji w sieci, warto najpierw sprawdzić adres sklepu na stronie www.legalniewsieci.pl. Szczególną uwagę zwracać należy na przesyłane kupującym linki, przekierowujące do bramek szybkich płatności. Każdorazowo trzeba liczyć się z tym, że może to być fałszywa aplikacja, która przeniesie nas do witryny bardzo podobnej do strony banku, służącej wyłudzaniu danych logowania. Równie ważne jest czytanie treści autoryzacyjnych w wiadomościach SMS i powiadomień w aplikacji mobilnej oraz każdorazowe weryfikowanie, czy potwierdzamy znaną nam operację – podkreśla Krzysztof Trela, dyrektor Biura Cyberbezpieczeństwa BOŚ.

Chroń hasło i kartę

W internecie należy także dbać o bezpieczeństwo haseł. Rejestrując się w sklepie on-line, pamiętajmy, by nie wykorzystywać danych logowania identycznych ze skrzynką e-mail, bankowością elektroniczną czy kontem w portalu społecznościowym. Jeżeli będziemy stosować takie samo hasło we wszystkich tych miejscach w sieci, ewentualny wyciek u jednego z dostawców usługi będzie skutkował tym, że potencjalny złodziej pozna nasze zabezpieczenia w innych miejscach.

Przed dokonaniem transakcji w wybranym sklepie internetowym, można zabezpieczyć się dodatkowymi rozwiązaniami. Rozsądnym zachowaniem jest stworzenie osobnego konta lub subkonta, z którego będziemy korzystać wyłącznie w celu zrobienia zakupów w sieci.

Szczególnie ważna jest także ochrona karty płatniczej bądź kredytowej przed osobami postronnymi. Nie zaleca się wysyłania jej zdjęć sprzedawcy, co umożliwiłoby działanie bez naszej wiedzy. Mimo wprowadzenia przez banki zabezpieczeń np. 3D Secure, gdy przestępca pozna numer karty, razem ze znajdującym się na odwrocie kodem CVV, będzie mógł próbować dokonywać w naszym imieniu transakcji. W ten sposób narazimy się więc na utratę wszystkich oszczędności lub wykorzystanie limitu kredytowego.

JAK ODEBRAĆ PACZKĘ OD KURIERA?

1. Zachowaj odstęp podczas odbioru przesyłki (co najmniej 1 m). Jeśli paczka była opłacona z góry, możesz poprosić kuriera, gdy do ciebie zadzwoni, by ci ją zostawił pod drzwiami.

2. Staraj się nie dotykać dłoni kuriera.

3. Możesz odebrać paczkę w jednorazowej rękawiczce.

4. Jeśli to możliwe dokonaj płatności przez internet, aby ograniczyć kontakt z kurierem do niezbędnego minimum, ale tylko w przypadku, gdy jesteś pewny sklepu, z którego korzystasz.

5. Jeśli wybierzesz opcję płatności za pobraniem, to przygotuj wcześniej kartę płatniczą albo wyliczoną kwotę, by uniknąć kontaktu związanego z wydawaniem reszty.

6. Po odbiorze paczki bardzo dokładnie i co najmniej 30 sekund myj ręce ciepłą wodą i mydłem, a jeśli to możliwe użyj także płynu dezynfekującego z wysoką zawartością alkoholu.

7. Zdejmij ostrożnie opakowanie, wyrzuć je i znów umyj ręce.

8. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, jeśli dany produkt nie jest ci od razu potrzebny, możesz paczkę odstawić na parę dni na "kwarantannę", zanim ją otworzysz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZTreść komentarza: Co niszczarka nie zeżre to idzie do pieca. Pozostaje jeszcze kwesta serwerów . Tam też trzeba wysprzątać. Szczególnie dokumenty dotyczące księgowości.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Gm. Sawin. Zmiana warty. Stery przejmuje kobietaAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Bohaterowie. Po pijaku jakoś raźniej.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Włodawa. Ona pijana, on rzucił się z pięściami na policjantówAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A czym się pochwali władza na innych osiedlach???????????????Data dodania komentarza: 23.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Chełm. Nowe asfaltowe "dywaniki" na os. ZachódAutor komentarza: Grzegorz SaneckiTreść komentarza: Bodziak, Boguś, mój serdeczny przyjacielu, nie spodziewałem się Twojego odejścia. To dla mnie ogromny cios. Wiem, że w naszym wieku coraz częściej zdarzają się odejścia bliskich, ale niemal zawsze są to osoby starsze od nas. Łączę się w żałobie z Twoimi bliskimi. Wiem, że będziesz patrzył na nas z góry i jak zwykle - z humorem - komentował nas i nasze działania. Jak zechcesz skomentować cokolwiek - daj mi znać. Bodziak, kocham Cię.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 13:02Źródło komentarza: Włodawa. Odszedł Bogusław Smolik...Autor komentarza: na wesołoTreść komentarza: "" Stoi Jasiu na holu i powtarza: to bez sensu, bez sensu! Podchodzi sprzątaczka i pyta: - O co Ci chodzi Jasiu? - Jak byłem w klasie puściłem bąka i pani kazała mi wyjść z klasy a sami siedzą w tym smrodzie ""Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:53Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczynają pracę - będą utrudnienia!
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama