Grupowo jeszcze nie zwalniają

  • 17.04.2020, 07:06
  • DBEZ
Grupowo jeszcze nie zwalniają
Niemal 500 osób straciło zatrudnienie i w marcu zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmie. Nadal bezrobotnych jest mniej niż przed rokiem.

- Dotąd nie odnotowaliśmy żadnych zgłoszeń zwolnień grupowych - uspokaja Barbara Gil, p.o. dyrektora PUP w Chełmie.

Wiele osób ma obawy, że ogłoszony stan epidemii i restrykcje z tym związane spowodują, że wiele firm zamknie swoją działalność i tym samym zwolni pracowników. Na razie ruch w PUP jest spory, ale tragedii jeszcze nie ma. Być może pracodawcy wstrzymali się z podejmowaniem decyzji w oczekiwaniu na pomoc.

Na koniec marca liczba bezrobotnych wyniosła 6049 osób, w tym bez pracy pozostawało 2500 mieszkańców Chełma i 3549 mieszkańców powiatu chełmskiego. W analogicznym okresie roku poprzedniego było 6824 bezrobotnych, a więc o niemal 800 osób więcej. 

Niestety szybko doganiamy poziom bezrobocia z roku ubiegłego. W marcu zarejestrowało się w chełmskim PUP-ie 479 osób, w tym 204 z Chełma i 275 z powiatu chełmskiego.

- Z decyzją o zamknięciu firmy jeszcze się wstrzymałem. Co prawda nie zarabiam, ale złożyłam wniosek o zawieszenie składek ZUS. Liczę też na 5 tys. zł pożyczki i jej umorzenie, jeśli firma przetrwa i nikogo nie zwolni - mówi jeden z chełmskich przedsiębiorców, zatrudniających kilka osób.

Do 8 kwietnia wpłynęło z terenu Chełma i powiatu 97 wniosków o niskooprocentowane pożyczki. Nabór rozpoczął się 3 kwietnia. Dotyczy mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów w tym wniosku o pożyczkę zamieszczone są na stronie internetowej urzędu pracy.

- Wnioski o udzielenie pożyczki można składać drogą elektroniczną przez portal praca.gov.pl. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość, dlatego dokumenty można też dostarczyć nam drogą tradycyjną. Wystarczy wrzucić wypełniony dokument do urny, która znajduje się przy głównym wejściu do budynku, gdzie jest siedziba naszego urzędu - dodaje dyrektor.

Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 5 tys. zł. Udzielana jest jednorazowo. Wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia (w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień  29 lutego 2020 r.). Umorzenie następuje na wniosek. Pożyczka może zostać przeznaczona na przykład na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu. Nie trzeba jednak w żaden sposób tych wydatków dokumentować. Jeśli przedsiębiorca nie spełni warunków, spłata pożyczki rozpocznie się po trzymiesięcznym okresie karencji, a okres spłaty musi zamknąć się w 12 miesiącach.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ola
ola 18.04.2020, 19:58
Ciekawe jest który to marszałek przywraca do pracy w gmachu w Chełmie byłą pracownicę która sama się zwolniła, teraz wróciła z jego polecenia z pominięciem urzędu pracy na swoje byłe stanowisko .Ciekawe czy tak można

Pozostałe