Uprawnienia dłużej ważne

  • 16.04.2020, 08:19
  • MP
Uprawnienia dłużej ważne
Dokumenty pozwalające kierowcom na jazdę mają być ważne w czasie epidemii oraz 60 dni po niej, nawet jeśli stracą dotychczasową ważność. Takie założenie ma projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez ministerstwo infrastruktury. Dokument trafił już do Sejmu.

Resort infrastruktury chce, aby w czasie epidemii został przedłużony okres ważności wielu dokumentów. Najważniejszym jest oczywiście prawo jazdy, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 wymienia także: pozwolenia na kierowanie tramwajem, uprawnienia do kierowania pojazdami, świadectwo kierowcy (poświadczenie, że kierowca został zatrudniony w firmie transportowej zgodnie z przepisami), zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne, legitymację egzaminatora, legitymację instruktora nauki jazdy i świadectwo instruktora techniki jazdy (wpis do ewidencji instruktorów), a także wpis w prawie jazdy kodu 95, który potwierdza uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Jeżeli zmiana zaproponowana przez resort wejdzie w życie, to wszystkie wymienione dokumenty będą ważne w okresie epidemii, nawet jeśli ich określony wcześniej termin minie. Co więcej, po ustaniu zagrożenia, ich posiadacz będzie mógł się nimi legalnie posługiwać jeszcze przez 60 dni. 

To nie wszystkie zmiany przygotowane przez ministerstwo. Autorzy nowelizacji chcą także, aby zawiesić tymczasowo szkolenia okresowe dla pracowników transportu drogowego, a także wprowadzić tymczasowe ułatwienia dla kierowców zawodowych. Jeśli przepisy wejdą w życie, ci drudzy nie będą musieli przechodzić badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe