Platforma przeciążona, próbuj dalej

  • 09.04.2020, 10:05 (aktualizacja 09.04.2020, 10:42)
  • DBEZ
Platforma przeciążona, próbuj dalej
Dwoje bezrobotnych z Chełma próbowało zarejestrować się online w urzędzie pracy. Na ostatnim etapie potwierdzenia danych system wysiadał. Muszą próbować dalej, bo żaden interesant do urzędu nie wejdzie.

-  Sprawdziłem u siebie, jest ten sam problem. Nie da się zarejestrować, więc jeśli ktoś jest bez pracy, zostaje też bez ubezpieczenia - relacjonuje nasz Czytelnik.

Decyzją wojewody gmach w Chełmie przy pl. Niepodległości został zamknięty dla interesantów. Jedną z instytucji, jakie się tam mieszczą, jest Powiatowy Urząd Pracy.

- Jeśli ktoś ma problem z zarejestrowaniem się przez internet, to może do nas zadzwonić. Staramy się pomóc i wyjaśniamy wszystkie procedury. Podpowiadamy, jak i gdzie można założyć profil zaufany - zapewnia Barbara Gil, p.o. dyrektora PUP w Chełmie.

W związku z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 16 marca  do odwołania rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy jest możliwa tylko drogą elektroniczną, przez system https://praca.gov.pl. Mogą skorzystać z niej osoby, które dysponują kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. W sytuacji jego braku jest  możliwość założenia profilu zaufanego poprzez dostęp do konta elektronicznego w banku. Odbywa się to bez konieczności wizyty w punkcie potwierdzającym (szczegóły https://pz.gov.pl).

Rejestracja elektroniczna polega na wniesieniu do urzędu pracy wniosku wraz z załącznikami w  postaci  elektronicznej. W tej sytuacji nie jest wymagana wizyta osoby w urzędzie pracy. Wnioskodawca otrzyma na konto w praca.gov.pl decyzję o przyznaniu statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy i ewentualnym prawie do zasiłku.

- Nie mieliśmy żadnych sygnałów, że system źle działa, chociaż sami obserwujemy takie sytuacje, gdy w trakcie wprowadzania wniosków wyrzuca dane i trzeba zaczynać od nowa. To ogólnopolska platforma, na którą nie mamy wpływu. Ścieżka rejestracji jest prosta i wiele osób z niej korzysta - mówi Gil.

W takich wyjątkowych sytuacjach, gdy terminy gonią, można zadzwonić do PUP i zgłosić problem. Urzędnicy zapiszą nazwisko i pomogą sprawę wyjaśnić. Przeważnie jednak czas na zarejestrowanie się jest długi i nie ma powodu, by się niecierpliwić. W większości przypadków to aż pół roku.

Być może problem z systemem wynikał z tego, że wiele osób wraz z końcem miesiąca straciło pracę. W ciągu dwóch dni w PUP w Chełmie zarejestrowało się 31 osób, a od 16 marca aż ok. 130. To znaczy, że nawet, jeżeli system był przeciążony, to jednak działał.

Nie ma się też co martwić, że bezrobotny pozostaje bez ubezpieczenia, bo może go też objąć ubezpieczeniem pracujący członek rodziny. Dodatkowo dostanie się teraz do lekarza, graniczy z cudem, bo przeważnie prowadzone są konsultacje telefoniczne. Ponadto Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że każda osoba, nawet nieubezpieczona, będzie diagnozowana bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe