Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

PWSZ drukuje części do masek ochronnych

Obecna sytuacja epidemiologiczna oraz skala potrzeb służby zdrowia w Polsce jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa również włączyła się w działania wspierające oraz pomoc, wykorzystując urządzenia laboratoryjne.
PWSZ drukuje części do masek ochronnych

- Pracujemy na drukarkach 3D. Drukowanie już się rozpoczęło - oznajmił w ubiegłą środę rektor Arkadiusz Tofil. - Mamy jeszcze zapas surowców. Technologię uzgodniliśmy, parametry skonsultowaliśmy ze Stacją Ratownictwa Medycznego w Chełmie.

W laboratoriach trwa druk części do masek ochronnych. Są to różnego rodzaju łączniki do filtrów. Praca prowadzona jest w odpowiedzi na potrzeby ratowników. W planach jest także rozpoczęcie produkcji przyłbic ochronnych. Być może uda się produkować części i na miejscu je montować. Jak podkreśla rektor Tofil, z potrzeby chwili zawiązała się ciekawa współpraca z chełmskimi przedsiębiorcami, którzy również świadczą pomoc w tych trudnych czasach i są gotowi wspierać różne inicjatywy.

- W ściąganiu materiałów pomaga m.in. Andrzej Hulanicki. Firma ma szerokie kontakty - tłumaczy rektor PWSZ. - Obserwuję fajną rzecz - pospolite ruszenie wśród firm. Widać, że wszyscy mamy jeden cel: zabezpieczenie służb medycznych.

W laboratoriach PWSZ praca wre. Produkcją zajmują się pracownicy techniczno-laboratoryjni. Wszystko oczywiście odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Liczba pracowników została zminimalizowana. Jak tłumaczy rektor, uczelnia robi zabezpieczenia na 120 proc., aby chronić i wyizolować osoby, które pracują w laboratoriach.

- Jestem też dumny z podejścia pracowników uczelni. Gdy pojawił się pomysł zaangażowania się w pomoc, nikt nie miał wątpliwości, nie marudził, wszyscy wykazali dojrzałość w ocenie sytuacji. Muszę powiedzieć, że świadomość naszego społeczeństwa jest właściwa. Czujemy, że ograniczenia są konieczne, a skala problemu bezprecedensowa. Jeśli nasza aparatura i urządzenia mogą być przydatne w walce z koronawirusem w jakimkolwiek obszarze, cały zespół jest gotów do pracy i pomocy – zapewnia rektor Arkadiusz Tofil.

O innych lokalnych firmach i instytucjach zaangażowanych w podobną pomoc służbom medycznym przeczytacie w najnowszym wydaniu Super Tygodnia, a także w naszej wersji elektronicznej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hihi 12.04.2020 18:28
Drukarki 3D i produkcja seryjna? Parodia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama