Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Izolatoria dla chorych na COVID-19 w chełmskich hotelach

Osoby podejrzenie o zakażenie koronawirusem i czekające na wynik badania oraz pacjenci, którzy są zakażeni COVID-19, ale mają niewielkie objawy lub nie mają ich wcale, będą kierowani do izolatoriów. Na terenie miasta funkcjonują dwa takie miejsca.
Izolatoria dla chorych na COVID-19 w chełmskich hotelach

Chorzy z potwierdzonym pozytywnym wynikiem przebywać będą w hotelu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. I jest to tzw. izolatorium kategorii B. Z kolei izolatorium kategorii A, potocznie zwane poczekalnią, utworzone zostało w hotelu Kamena. Tu umieszczane będą osoby oczekujące na wynik, które – aby nie narażać swoich najbliższych - nie mogą odbyć kwarantanny w domu. Oba punkty, po konsultacji z samorządem i dyrekcją szpitala, a także negocjacjach z właścicielami obiektów, wskazał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Pobyt w izolatorium będzie finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (stawka wynosi 125 zł za osobę dziennie), a skierowany do izolatorium dostanie trzy posiłki, jednoosobowy pokój z łazienką i opiekę medyczną, polegającą na codziennym kontakcie z pielęgniarką i stałym kontakcie telefonicznym z lekarzem i personelem szpitala.

W razie pogorszenia stanu zdrowia chorzy będą przenoszeni na oddział zakaźny. Z izolatorium można będzie wyjść dopiero po wypisaniu przez lekarza.

W województwie lubelskim utworzonych zostało 7 izolatoriów kategorii B. Funkcjonują: w Puławach, gdzie jest szpital tzw. jednoimienny oraz w miastach, gdzie są szpitale z oddziałami zakaźnymi: Lublinie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju, Białej Podlaskiej, Łukowie i Chełmie.

Na początku ubiegłego tygodnia - jak poinformował wojewoda lubelski - w trzech z nich: Lublinie, Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju przebywało 16 osób. Do izolatoriów w Chełmie trafiło...... osób.

Dlaczego izolatoria powstały akurat tutaj? - Chodzi o rozszerzenie działalności jednoimiennego szpitala zakaźnego w Puławach oraz pozostałych szpitali z oddziałami zakaźnymi działającymi w tych miastach – tłumaczył wojewoda. - Do izolatoriów trafiają pacjenci, którzy mają pozytywny wynik, są zakażeni, ale nie wymagają hospitalizacji. Chodzi o to, żeby nie zajmować miejsc w szpitalach przeznaczonych dla ratowania pacjentów z silnymi objawami.

W ubiegły czwartek wojewoda poinformował o kolejnych miejscach, gdzie tworzone będą izolatoria. W sumie w naszym województwie będzie ich 13. Pełna lista opublikowana została w Biuletynie Informacji Publicznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie oraz na tablicy ogłoszeń Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Oprócz izolatoriów w każdym powiecie zostały wyznaczone miejsca kwarantanny zbiorowej, do których trafiają osoby z podejrzeniem zakażenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama