Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Rząd wprowadza kolejne zaostrzenia przepisów

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z pogarszającą się sytuacją związaną z epidemią koronawirusa, konieczne jest wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów. Według prognoz, epidemia będzie się nasilała, więc są one konieczne.
Rząd wprowadza kolejne zaostrzenia przepisów

Od 1 kwietnia br. do sklepów małopowierzchniowych, wielkopowierzchniowych i punktów usługowych mogą wejść 3 osoby na jedno stanowisko kasowe. Tzn. jeśli kasy są 4, w danej placówce może przebywać tylko 12 klientów. Liczy się tylko tych stanowisk płatniczych, które są czynne. Taki sam iloczyn dotyczy stanowisk handlowych na targowiskach. W przypadku poczty z kolei na jedno czynne okienko przypadają 2 osoby.

Wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte w weekendy, natomiast we wszystkich sklepach (we wszystkich branżach) wszyscy kliencie będą musieli robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych, zaś w godz. 10.00 – 12.00 będą obsługiwane wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy są otwarte dla osób w każdym wieku.

Sklepy spożywcze, apteki i drogerie pozostają OTWARTE!

Hotele i noclegownie z wynajmem krótkoterminowym zostają zamknięte. Mogą funkcjonować tylko wtedy, kiedy przebywają w nich osoby na kwarantannie i personel medyczny. Pozostali muszą się wykwaterować do 2 kwietnia. Ograniczenia te nie dotyczą jednak osób, które korzystają z usług hotelowych w ramach obowiązków służbowych.

Instytucje publiczne wykonują pracę zdalną, chyba, że nie gwarantuje ona realizacji kluczowych obowiązków. Osoby pracujące w zakładach muszą być od siebie oddalone o co najmniej 1,5 metra, mają też obowiązek używania rękawiczek i płynów dezynfekujących.

Od 1 kwietnia kwarantanną zostaną objęte wszystkie osoby przebywające w danym mieszkaniu z osobą, która na kwarantannę została skierowana z powodu powrotu zza granicy czy kontaktu z zarażonym.

Osoby poniżej 18-tego roku życia mogą wyjść z domu tylko w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub osoby dorosłej. Każdemu, bez względu na wiek, z mieszkania nie można wychodzić bezcelowo, jedynie w sytuacji dojazdu do pracy i wykonywania czynności służbowych, działania w wolontariacie na rzecz walki z COVID-19, a także załatwienia spraw niezbędnych do codziennego życia. Ponadto, obowiązuje także zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów i miejsc zielonych. Piesi muszą natomiast zachowywać 2-metrowe odstępy od siebie (oprócz rodziców z dziećmi do 13. roku życia i osób niepełnosprawnych. 

W salonach oraz poza nimi nie wolno wykonywać usług kosmetycznych, fryzjerskich, tatuowania, piercingu, zabiegów rehabilitacyjnych i masaży (dwa ostatnie są możliwe wyłącznie wtedy, kiedy wymaga ich stan zdrowia).

W środkach transportu publicznego może natomiast podróżować jednocześnie "tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe". 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama