Rolnicy tracą, zamiast zyskiwać

  • 29.03.2020, 08:44
  • DBEZ
Rolnicy tracą, zamiast zyskiwać
Makarony i mąki znikają z półek w sklepach. Lady z mięsem już po południu świecą pustkami. Tymczasem ceny zboża i żywca spadają. - Jak to jest możliwe? - dopytują się rolnicy.

Producenci rolni skarżą się na rynek zbytu swoich towarów. Coraz trudniej jest im sprzedać płody rolne w dobrej cenie. Targowiska zostały zamknięte, a pośrednicy nie są skorzy do negocjowania cen.

 - Zwykle przechowuję zboże dłużej, bo wiosną można sprzedać je z większym zyskiem. Ostatnio w skupie cena spadła o cztery złote, do 66 zł za kwintal - zauważa rolnik z Ostrowa koło Wojsławic.

Powątpiewa, czy rzeczywiście jest problem ze zbytem zboża, jak przekonują skupujący.

- Moje plony były od razu ładowane na ciężarówkę - zauważa.

Wielu rolników, w obawie przed afrykański pomorem świń, zrezygnowało z hodowli świń na rzecz bydła. I też stracili, bo cena w skupie bydła spadła. Tymczasem mąka, chleb, mięso i wędliny zdrożały o kilka złotych.

- Rolnicy zawsze mają pod górkę. Nie chcemy, żeby żywność drożała, ale też nie możemy tracić swoich dochodów - uważa nasz rozmówca.

Podobne sygnały od rolników zostały przekazane do Lubelskiej Izby Rolniczej.

- Co do niektórych spadków cen mogę się jedynie domyślać. Spadła na przykład cena żywca wołowego, bo ograniczono eksport do Włoch - mówi prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek. - Jeżeli natomiast chodzi o ceny zboża, to nie bardzo rozumiem, skąd spadek. Wiemy wszyscy, że sprzedaje się teraz dużo makaronów i produktów mącznych - dodaje.

Na ceny rynkowe wpływa dużo czynników. Nie są one odgórnie regulowane, więc Izba Rolnicza może jedynie apelować, by w tym trudnym czasie postępować uczciwie i nie zawyżać cen, ale też ich nie zaniżać. Pomóc ma w tym otwarcie bazarów, które zamknięto niedawno w ramach ochrony ludności przed koronawirusem.

- Rolnicy oferują produkty najzdrowsze, najlepsze i z wiadomego pochodzenia. Nie możemy marnować żywności, dlatego bazary będą znowu otwarte. Zbliża się okres nowalijek i powinny być one dostępne dla każdego - uważa Jędrejek.

Izba przekazuje też ważne informacje dla rolników, którzy nie wiedzą, jak się zachować w wielu trudnych sytuacjach.

- Ważne jest, by nie zatajać, jeśli ktoś miał kontakt z chorym - mówi prezes.

Rolnicy przebywający na kwarantannie mogą uprawiać w tym czasie pola i wykonywać wszystkie czynności na terenie gospodarstwa. Chodzi tylko o to, by nie mieli kontaktu z osobami postronnymi.

- Grunty powinny być utrzymane w jak najlepszej kulturze. Jeśli jakichś prac w polu nie wykonamy wiosną, konsekwencje mogą być tego niesamowite - uważa prezes.

Rolnik przebywający na kwarantannie może też karmić i sprzedawać zwierzęta. Ważne jest, by zachował środki ostrożności.

- A jak rolnik zachoruje, to do pomocy jest rodzina, a w dalszej kolejności sąsiedzi. To będzie sprawdzian dla nas wszystkich - dodaje prezes.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe