Łóżka czekają na korona-podejrzanych

  • 24.03.2020, 07:18
  • DBEZ
Łóżka czekają na korona-podejrzanych
Starosta chełmski nadzoruje przygotowania miejsc dla osób objętych przez sanepid kwarantanną. Do dyspozycji są stare szkoły, świetlice i internat. Pierwszą klientkę miał już ŚDS w Wólce Leszczańskiej.

Jak szacuje starosta, na kwarantannie w różnych wyznaczonych do tego celu miejscach może przebywać ok. 120 osób. W ubiegłym tygodniu wybrano nowe lokalizacje i rozpoczęło się ich przygotowywanie na czasowy pobyt ludzi. Dostarczane są tam łóżka i pościel. Wyżywienie osobom odciętym od świata zewnętrznego mają zapewnić miejscowe stołówki.

- Pierwsza osoba trafiła wczoraj w nocy na kwarantannę do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Leszczańskiej - poinformował w czwartek starosta chełmski Piotr Deniszczuk.

To mieszkanka gminy Rejowiec, która wróciła zza granicy. Dostarczono jej żywność i obiad przygotowany przez spółdzielnię socjalną, która gotuje też dla uczniów gminnej szkoły. Nie chciała jednak zostać w kwarantannie zbiorowej i sanepid wyraził zgodę, by ją odbywała w innym miejscu.

W ŚDS w Wólce Leszczańskiej zostało przygotowanych 10 miejsc na kwarantannę. Osoby potrzebujące izolacji będą też mogły przebywać w budynku dawnego liceum w Siedliszczu. Są tam trzy odrębne wejścia. W jednym czasie będą tam mogły być zakwaterowane trzy grupy po 14 osób. Dla służb mundurowych przygotowano internat przy Zespole Szkół w Dubience. Są tam 32 miejsca.

Do dyspozycji pozostają też gminne świetlice, w których przecież teraz żadne uroczystości i tak się nie odbywają. Na terenie gminy Wierzbica są to wiejskie domy kultury w: Pniównie (10 miejsc), Chylinie (10 miejsc) i Olchowcu (6 miejsc). Siedem łóżek wstawiono też do gminnej świetlicy w Pokrówce. Jeśli będzie taka potrzeba, mogą zostać zakupione i dostarczone jeszcze dodatkowe trzy łóżka. Gotowość na przyjęcie osób objętych kwarantanną zgłosiło również Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce. Jest tam przygotowanych 10 miejsc, ale można tę liczbę zwiększyć do 15.

Niektóre lokale są zgłoszone do odbycia kwarantanny, ale jeszcze nie zostały wyposażone. Tak jest w Wiejskim Domu Kultury w Busównie, gdzie ma stanąć 20 łóżek. Wiejski Dom Kultury w Wierzbicy ma mieć 10 miejsc. W Środowiskowym Domy Samopomocy w Sawinie będzie można ulokować nawet 20 osób. Na potrzeby kwarantanny dostępny jest też hotel GKS w Dorohusku, gdzie będzie 20 kolejnych miejsc. Świetlice w Strachosławiu i Kamieniu też będą wyposażone w łóżka. W sumie zapewnią lokum nawet 20 osobom.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe