Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Kwarantanna w walce z koronawirusem

Wszyscy, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem, zostali objęci 14-dniową kwarantanną. Muszą się jej poddać także powracający z zagranicy. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi kara nawet do 30 000 zł. Lubelscy mundurowi do czwartku ustalili 60 przypadków niezastosowania się do kwarantanny. Sprawy trafią do sądu.
Kwarantanna w walce z koronawirusem

Podstawową formą kwarantanny jest kwarantanna domowa. Odbywa się ją pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej. Natomiast osoby powracające do kraju, jeżeli nie mają możliwości odbycia kwarantanny w domu, kierowane są na kwarantannę zbiorową. W obu przypadkach należy stosować się do poleceń i wytycznych przekazywanych przez służby sanitarne.

Obecnie w starostwach na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej. Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach.

– Jeżeli będzie potrzeba, liczba miejsc do kwarantanny będzie rozwijana w oparciu o dostępne pomieszczenia spełniające wymogi – poinformowała Agnieszka Strzępka, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego.

W Chełmie miejsca do prowadzenia kwarantanny zbiorowej zostały wyznaczone w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Są to pokoje noclegowe. Przyjąć tam będzie można około 60 osób. Drugim miejscem jest Bursa Międzyszkolna Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, w której pomieścić się może 330 osób.

 

Izolacja w domu

Jeśli kwarantanna odbywana w domu, należy bezwzględnie stosować się do poniższych zaleceń: nie opuszczać mieszkania i nie wychodzić do sklepu, nie spotykać się z innymi i nie zapraszać nikogo do siebie.

Jeśli pod opieką są zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zwrócić się telefonicznie o pomoc do gminy.

Szczególne środki ostrożności należy zachować, gdy osoba poddana kwarantannie mieszka z rodziną. Wówczas, w miarę możliwości, należy ograniczyć z nią kontakt. Bezwzględnie trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu. Specjaliści zalecają minimum 2 metry.

Osoba poddana kwarantannie musi używać oddzielnych naczyń, ręczników itp. Jeśli warunki mieszkaniowe na to pozwalają, powinna korzystać z osobnej łazienki i toalety. Gdy takich możliwości nie ma, po każdym skorzystaniu z nich należy zdezynfekować je dostępnym środkiem czystości. I jeszcze jedna rada, do której zastosować powinni się wszyscy, nie tylko ci przebywający w kwarantannie: należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, zachowa zasady higieny, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.

 

Zdrowie pod kontrolą

Należy monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie. Informować o stanie swojego zdrowia służby sanitarne. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne z sanepidem, lub zgłosić na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ należy skorzystać z teleporady; lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.

 

Pomagają przetrwać izolację

Osoby objęte kwarantanną we własnym zakresie powinny zadbać o odpowiedni zapas żywności i leków. Pomocni mogą tu być członkowie rodziny czy sąsiedzi.

- Tylko w sytuacji, kiedy osoba - w szczególności starsza, samotna, niepełnosprawna - nie jest w stanie własnym sumptem zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, z pomocą przychodzi miasto – informuje Dominik Gil, z gabinetu prezydenta Chełma. - Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 tel. 82 564 31 92 oraz całodobowo tel. kom. 692 589 699. 

Osoby starsze, chore, niepełnosprawne czy samotne przebywające w kwarantannie domowej i niemogące zapewnić sobie gorącego posiłku, żywności lub leków, mogą liczyć na wsparcie. Wówczas należy się zwrócić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pod numer telefonu 82 564 31 92 w godzinach jego pracy lub całodobowo pod numer 692 589 699.

Wsparcia psychologicznego udzielają natomiast miejskie instytucje i stowarzyszenia: Ośrodek Interwencji Kryzysowej - tel. 82 564 07 07; całodobowo – tel. 518 641 373, e-mail: [email protected]; Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 - od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 pod nr tel. 82 565 94 61. W tych samych dniach i godzinach porad udziela również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 - tel. 82 565 73 69.

Można też kontaktować się z NZOZ Ośrodek Profilaktyki, Diagnozy i Terapii Zdrowia Psychicznego Małgorzaty Prystupy oraz Stowarzyszeniem Integracji Rodzin Przystań w Chełmie.

 - Oprócz wsparcia psychologicznego osobom starszym i niepełnosprawnym oferujemy bezpłatną pomoc w codziennych czynnościach, w tym m.in.: zakupach, zaopatrzeniu w leki, załatwianiu spraw urzędowych i pocztowych. Oczywiście wyłącznie na bezpośrednią telefoniczną prośbę - informuje Danuta Makaruk. Kontakt telefoniczny z poradnią i specjalistami pod nr tel. (82) 564 36 32, telefon alarmowy całodobowy – 518 498 111.

 

Policjanci pilnują

- Otrzymujemy od służb sanitarnych informacje, które osoby objęte są kwarantanną – mówi Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa KMP w Chełmie. – Codziennie dzwonimy i sprawdzamy, jak się czują. Informujemy, jakie mają prawa i obowiązki podczas kwarantanny. Jeśli okaże się, że ktoś opuszcza miejsce kwarantanny, powiadamiamy o tym służby sanitarne. Musimy zgłosić także każdy sygnał, jaki otrzymamy, o osobach, które powróciły z zagranicy, a nie zgłosiły się dobrowolnie na kwarantannę, chociaż powinny.

Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy.

Sprawdzenie takie odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, głównie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - bez bezpośredniego kontaktu. Dodatkowo na wyposażeniu każdego patrolu, znajdują się również środki ochrony sanitarnej, dedykowane do zadań związanych z koronawirusem, by w razie konieczności je użyć.

 

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara nawet 30 000 zł. Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk za narażenie na zarażenie. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność  z art. 165 kk, czyli sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama