Wojna płci na drodze - kto jeździ lepiej?

  • 22.03.2020, 10:23
  • MP
Wojna płci na drodze - kto jeździ lepiej?
Statystyki policyjne są nieubłagane. W 2019 r. to mężczyźni spowodowali aż 73 proc. wszystkich niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Nie są również bez winy jako piesi, ponieważ byli winni 66 proc. kolizji i wypadków. Z czego to wynika? Co sprawia, że "silniejsza płeć" na drogach wykazuje się taką nieodpowiedzialnością?

Specjaliści bezpieczeństwa ruchu z polskiego Instytutu Transportu Samochodowego wraz z psychologami przeanalizowali policyjne statystyki, odnosząc je do kobiecych i męskich predyspozycji za kierownicą. Jak się okazuje, każda z płci ma swoje wady oraz zalety, które wpływają na decyzje i emocje na drodze.

Wbrew powszechnym stereotypom, że kobiety gorzej radzą sobie za kółkiem, to właśnie one wypadają lepiej w testach pamięci, koncentracji, a także znajomości przepisów. Odpowiedzialny jest za to wyższy niż u mężczyzn poziom estrogenu wpływający na lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, odpowiedzialnych m.in. za kontrolowanie emocji oraz racjonalną ocenę sytuacji. Przekłada się to na spokojniejszą i ostrożniejszą jazdę, a także częstsze stosowanie się do zasad kodeksu drogowego.

U mężczyzn dominuje testosteron, który z kolei odpowiada za wyczucie perspektywy oraz ocenę odległości. Wpływa na to, że za kierownicą czują się oni pewniej, ale jednocześnie jeżdżą szybciej. Dlatego mężczyźni znacznie częściej otrzymują punkty karne oraz uczęszczają na kursy je redukujące. Nadmiar testosteronu przekłada się również na agresję, także fizyczną, podczas gdy kobiety w nerwowych sytuacjach ograniczają się głównie do mocnych i niecenzuralnych słów. 

Jak widać, hormony i panowanie nad emocjami mają niemałe znaczenie. Choć kobiety jeżdżą zdecydowanie bezpieczniej od mężczyzn, to w przyszłości różnica w procentach może się znacznie zmniejszyć. Jak wynika z raportu ITS, z roku na rok liczba zdarzeń z udziałem płci pięknej rośnie szybciej niż tych z udziałem mężczyzn. Ponadto młode kobiety mają rosnącą tendencję do dynamicznej, ryzykownej jazdy, coraz częściej słyszy się także o tym, że wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu. Organizm pań produkuje mniej ADH, czyli enzymu, dzięki któremu wątroba szybciej rozkłada napoje procentowe, a to sprawia, że szybciej wpadają w stan nietrzeźwości. Na plus natomiast jest to, że z roku na rok panie mogą pochwalić się sprawniejszym prowadzeniem samochodu i lepszą techniką jazdy. 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe