UOKiK zapowiada kary za podnoszenie cen żywności i środków higienicznych

  • 19.03.2020, 12:33 (aktualizacja 19.03.2020, 12:53)
  • MP
UOKiK zapowiada kary za podnoszenie cen żywności i środków higienicznych
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową będzie karał sprzedawców, którzy wykorzystując obecną sytuację chcą „zarabiać na strachu” Polaków. Powołany przez instytucje zespół będzie weryfikował poziom cen zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Polacy szturmem rzucili się na sklepowe półki zaopatrując w ogromne ilości produktów spożywczych i środków czystości. Ich nastroje potęgowały dodatkowo nieprawdziwe informacje o zamknięciu sklepów czy braku towarów w związku z nasilającą się epidemią. Tę sytuację wykorzystało część sprzedawców, którzy postanowili podnosić ceny i zarobić, zwłaszcza tych, którzy prowadzącą małe sklepy. Do akcji wkroczył więc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny poinformował, że pracownicy obu instytucji będą monitorować poziom cen, zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Ma to zapobiec tzw. "zarabianiu na strachu":

- Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe