Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Diagnozy na telefon

Chełmskie przychodnie już uruchomiły teleporady medyczne. Ma to związek z zachorowaniami na COVId-19, wywołanymi przez wirusa z Chin. Zgodnie z wytycznymi lekarze mają udzielać porad przez telefon.
Diagnozy na telefon

Teleporady medyczne mają ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, ułatwić izolację osób, które mogą zarażać, ale również rozwiać obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna. Ale chronią również lekarzy, bowiem każda osoba przychodząca do przychodni z podejrzeniem koronawirusa może sparaliżować jej działanie bądź zmusić lekarza do odbycia kwarantanny.

- Zadzwoniłam do swojej przychodni, by zarejestrować się do lekarza – mówi pani Elżbieta. – Skończyły mi się leki. Pani w rejestracji wypytała mnie o moje samopoczucie, interesowało ją, czy mam jakieś objawy. W związku z tym, że nic się niepokojącego się nie działo, spisała, o jakie leki mi chodzi. Zapisała i poprosiła, bym nie przychodziła do przychodni, tylko zadzwoniła następnego dnia, to poda mi kod recepty.

Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać nie tylko receptę, ale również między innymi zalecenia lekarskie, e-zwolnienie oraz informacje dotyczące wizyty w placówce medycznej lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

W miejskim ZOZ została zwiększona liczba osób obsługujących telefony. Bez pomiaru temperatury ciała i wywiadu do przychodni nikt nie wejdzie.

- Działamy nie tylko w interesie pacjentów, ale naszego personelu - mówi Mariusz Żabiński, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. - Dlatego podstawową metodą pracy lekarzy są teraz teleporady.

Niestety, takiego sposobu kontaktu z lekarzem nie rozumieją osoby starsze, dla których wizyta w przychodni często tożsama jest z wizytą towarzyską. To duży problem, bo to właśnie one najbardziej narażone są na zakażenie koronawirusem.    

Ministerstwo Zdrowia i lekarze uspokajają, że nie ma obaw, by teleporady uniemożliwiły bezpośrednią wizytę u lekarza. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjent otrzyma sugestię skorzystania z wizyty w przychodni. Przyjmowani mają być pacjenci tylko w sytuacjach niezbędnych. Ma to ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się infekcji oraz zapobiec paraliżowi ośrodków świadczących podstawową opiekę zdrowotną.

W naszym regionie obejmującym miasto Chełm oraz powiaty chełmski, krasnostawski i włodawski teleporady prowadzi blisko 70 przychodni. Godziny, w jakich są one udzielane, określają same POZ-y. Pełną ich listę wraz z numerami telefonów znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama