Starostwo w pełnej gotowości

  • 17.03.2020, 07:00
  • DBEZ
Starostwo w pełnej gotowości
Interesanci nie wejdą do Starostwa Powiatowego w Chełmie. Ponadto starosta wyznaczył miejsca na kwarantannę zbiorową. Dawne liceum w Rejowcu i ośrodek ŚDS "Wrzos" w Wólce Leszczańskiej są gotowe na przyjęcie potencjalnie chorych obywateli.

Pod koniec ubiegłego tygodnia na parterze chełmskiego gmachu ustawiono bramki, gdzie mierzona była temperatura osób, które chcą przejść dalej. Z gorączką nikt nie wszedł.

Termometry poszły w ruch

- W godzinach od 6.30 do 16 wszyscy petenci, bez względu na to, do której instytucji się udają, mają mierzoną temperaturę - relacjonował starosta Piotr Deniszczuk.

Wykonywali to wyznaczeni pracownicy starostwa. Koszty akcji pokryto z budżetu powiatu, mimo że korzystały z tej ochrony wszystkie inne instytucje mające siedzibę w gmachu. Starosta ma uprawnienia do podjęcia tego typu działań w ramach zarządzania kryzysowego.

- Ponieważ zabrakło środków odkażających i nie mieliśmy gdzie je zakupić, w porozumieniu z sanepidem sporządzona została odpowiednia mikstura. Składa się z 80 proc. spirytusu, mydła i wody destylowanej. Używana jest do spryskiwania rąk - dodaje starosta.

Do urzędu nie idź!Od tego poniedziałku zadania urzędu będą realizowane w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów. Sprawy urzędowe można załatwić poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (E-PUAP),  drogą telefoniczną, drogą mailową, za pośrednictwem poczty. Wniosek o wymianę prawa jazdy i wtórnika prawa jazdy oraz rejestrację pojazdu można złożyć za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (www.pwpw.pl). Na dole budynku przy portierni będzie też ustawiona urna, gdzie można wrzucić wnioski, pisma i inne dokumenty. Potwierdzenia złożenia dokumentu będzie możliwe jedynie telefonicznie.

Do czasu obowiązywania zarządzenia starosta chełmski nie będzie naliczał kar osobom, które nie dopełnią obowiązku zarejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni albo obowiązku zawiadomienia urzędu o sprzedaży lub zakupie pojazdu. Dotyczy to osób, którym 30-dniowy termin na załatwienie tych formalności upłynął nie wcześniej niż 13 marca br.

Szykują nam łóżka i pościel

Na wypadek rozszerzania się pandemii koronawirusa powiat chełmski wyznaczył dwa miejsca kwarantanny zbiorowej - liceum w Rejowcu, które od dawna stoi puste, oraz Środowiskowy Dom Samopomocy "Wrzos" w Wólce Leszczańskiej.

- Zgłosiliśmy gotowość do przyjęcia 30 osób. W budynku w Wólce Leszczańskiej nie ma obecnie uczestników warsztatów. Wszelkie zajęcia zostały zawieszone - mówi wójt Żmudzi Edyta Niezgoda.

Wyznaczone lokale zostaną wyposażone w pościel i łóżka. Będą tam też plastikowe naczynia i inne niezbędne przedmioty. Starostwo zakupiło 35 kombinezonów ochronnych przeznaczonych dla osób, które mogą mieć kontakt z ludźmi objętymi kwarantanną np. podczas dowożenia posiłków.

-  Zaleciłem wytypowanie i przeszkolenie naszych pracowników lub stażystów, którzy będą zajmowali się dowozem żywności do osób będących pod dozorem domowym. Wszystkie te działania uruchamiamy w ramach własnych rezerw finansowych, bo cenimy zdrowie i życie naszych mieszkańców - wyjaśnia Deniszczuk.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
xyz
xyz 17.03.2020, 20:17
Jak zwykle ściema - zdjęcie zrobione na użytek redakcji. O 15 w dniu 17.03 w holu nie było żywego ducha, poza portierem. Chyba ten spirytus zaszkodził
xyz2
xyz2 18.03.2020, 15:03
może dlatego że od 16.03.2020 budynek jest zamknięty więc jak miał ktoś być na holu?????? Gazeta wydawana jest w poniedziałek a zdjęcie pewnie z tamtego tygodnia.. trochę logiki..

Pozostałe