Pomoc chorym to cel życia

  • 06.03.2020, 08:42
  • MP
Pomoc chorym to cel życia
W Nowinach trwają przygotowania do realizacji największego dotąd projektu Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. Kazimierza Malinowskiego, jakim jest budowa hospicjum stacjonarnego.

Ambulans to kolejny ważny element w działalności stowarzyszenia. Następnym będzie budowa hospicjum stacjonarnego w Nowinach. Będzie to kompleks składający się z domu hospicyjnego, domu opieki długoterminowej oraz domu opieki wyręczającej. Powstanie na 2,5-hektarowej działce przekazanej bezpłatnie przez Starostwo Powiatowe w Chełmie.

- Dom hospicyjny wraz z innymi budynkami zamierzamy wybudować w ciągu najbliższych kilku lat - mówi Justyna Pietrzyk, rzeczniczka stowarzyszenia. - Chcemy, aby był to pomnik wdzięczności całego społeczeństwa chełmskiego za dar naszego św. Jana Pawła II w przypadające w tym roku stulecie jego urodzin. Obiekty będą służyły nie tylko osobom z chorobami nowotworowymi, lecz także starszym i niepełnosprawnym.

Jeśli inwestycji nie uda się zrealizować w ciągu najbliższych dziesięciu lat, to działka z powrotem stanie się własnością skarbu państwa, bez możliwości ubiegania się o odszkodowanie. Dlatego do budowy potrzeba nie tylko dobrych serc, ale przede wszystkim pieniędzy i wiedzy. Pozyskaniem takiego wsparcia zajmie się powołana niedawno rada do spraw budowy, w skład której wchodzą przedstawiciele duchowieństwa, polityki, medycyny, mediów oraz przedsiębiorcy i adwokaci. O dodatkowe środki na ten cel stowarzyszenie zamierza zabiegać poprzez programy unijne, a także zbiórki publiczne, akcje charytatywne, a przede wszystkim fundusze z 1 procenta podatku.

 - Wysłaliśmy do prezydenta Chełma pisma z prośbą o umieszczenie budowy hospicjum w strategii rozwoju miasta na najbliższe lata. Podobne pismo skierowaliśmy także do marszałka województwa. Umieszczenie inwestycji w strategii ułatwi nam staranie się o pozyskanie funduszy z innych źródeł. Jesteśmy także wdzięczni firmie Cemex Polska za dostarczenie materiałów budowlanych, to ogromne wsparcie, które przybliża nas do realizacji celu - podsumowuje Tadeusz Boniecki. 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe