Przejazdy w oku kamer

  • 06.03.2020, 08:35
  • MP
Przejazdy w oku kamer
Jeszcze w tym roku na najbardziej niebezpiecznych przejazdach drogowo-kolejowych w całej Polsce zostanie zainstalowany specjalny monitoring. Urząd Transportu Kolejowego zapowiada, że kamery będą rejestrować najczęściej popełniane przez kierowców wykroczenia w takich miejscach.

Inteligentny monitoring ma zostać zainstalowany na wybranych przejazdach w pierwszym półroczu tego roku. Aby jeszcze bardziej zdyscyplinować kierowców do przestrzegania przepisów, Urząd Transportu Kolejowego nie podaje listy miejsc, gdzie pojawią się kamery. Montaż urządzeń jest konieczny, biorąc pod uwagę tragiczne statystyki.

Tylko w zeszłym roku na przejazdach drogowo - kolejowych w Polsce doszło aż do 205 wypadków, w których zginęło 65 osób. Najwięcej zdarzeń (60 proc.) miało miejsce na przejazdach kategorii D, czyli bez rogatek i sygnalizacji świetlnej. Do większości groźnych sytuacji dochodzi z winy kierowców, którzy wjeżdżają na torowisko przy migającym czerwonym świetle i zamykającym się szlabanie, bądź ignorują znak STOP. Zmotoryzowani przyczynili się aż do 99 proc. wszystkich zeszłorocznych zdarzeń. 

Jak ma działać inteligentny monitoring? UTK podaje, że urządzenia mają techniczną możliwość automatycznego wykrywania, odczytywania danych z tablic rejestracyjnych oraz przesłanie informacji bezpośrednio do zarządcy drogi lub zarządcy infrastruktury kolejowej. Prace nad przeprowadzeniem pilotażu tego systemu już się rozpoczęły, więc kierowcy muszą się bardziej zdyscyplinować przy zbliżaniu się do przejazdu. Jeżeli zostaną złapani w oko kamery, kara będzie nieuchronna. 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe