Dworek czeka na pomysł

  • 06.03.2020, 08:25
  • DBEZ
Dworek czeka na pomysł
Budynek dawnej szkoły podstawowej w Sielcu stoi pusty od pół roku. Czy znajdzie się jakiś pomysł na jego zagospodarowanie?

Wójt gminy Leśniowice na stronie internetowej gminy poinformowała, że poszukuje osób kreatywnych, które zaproponują, co zrobić z pięknym dworkiem rodziny Rzewuskich. Przez wiele lat był on siedzibą szkoły podstawowej, ale teraz stoi niezagospodarowany. Podstawówkę przeniesiono do budynku byłego gimnazjum w Sielcu, lepiej dostosowanego do potrzeb uczniów.

Jest się nad czym zastanawiać. Dworek umiejscowiony jest na działce o powierzchni ponad 1,5 ha. Został wzniesiony w stylu klasycystycznym w II połowie XIX wieku w miejscu wcześniejszego dworu. Jest parterowy z użytkowym poddaszem, zbudowany na planie prostokąta. Ma asymetryczny rozkład oraz wielospadowy dach z blachy. Nie jest podpiwniczony. Do budynku prowadzi piękny portyk kolumnowy tworzący główną część fasady budynku. Wewnątrz zachowały się wyjątkowe kręcone schody, podłogi i drzwi z lat świetności dworu.

Jak podkreślają władze gminy, otoczenie budynku też jest warte uwagi - to piękny park założony w 1876 r., którego główną część stanowi aleja wiekowych jesionów. W skład drzewostanu parkowego wchodzi około 250 drzew z 11 gatunków. Przy wjeździe na teren parku ustawiona jest barokowa figura NMP Assunty. W sąsiedztwie zachowały się również ruiny baszty (od strony północno–zachodniej) oraz muru obronnego z lat 1590-1602, które jednak do gminy nie należą, bo zostały już sprzedane. Budynek oraz park to obiekty zabytkowe, figurujące w rejestrze zabytków województwa lubelskiego.

Działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej powiatowej relacji Chełm - Wojsławice. Oddalona jest od Chełma o ok. 10 km. Co ważne, nieruchomość ma uregulowany stan prawny i nie jest obciążona żadnymi roszczeniami osób trzecich. Posiada wszystkie media: prąd, wodę, internet. Jest też szambo. Budynek jest ogrzewany gazem.

  - Jest to piękny obiekt ze wspaniałą historią. Przez wiele lat stanowił siedzibę rodziny Rzewuskich. Tu właśnie tutaj w XVIII w. przebywał po powrocie z Kaługi i tu zakończył życie Wacław Piotr Rzewuski, hetman polny koronny, dramatopisarz - podkreśla wójt gminy Joanna Jabłońska.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe