Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Dworek czeka na pomysł

Budynek dawnej szkoły podstawowej w Sielcu stoi pusty od pół roku. Czy znajdzie się jakiś pomysł na jego zagospodarowanie?
Dworek czeka na pomysł

Wójt gminy Leśniowice na stronie internetowej gminy poinformowała, że poszukuje osób kreatywnych, które zaproponują, co zrobić z pięknym dworkiem rodziny Rzewuskich. Przez wiele lat był on siedzibą szkoły podstawowej, ale teraz stoi niezagospodarowany. Podstawówkę przeniesiono do budynku byłego gimnazjum w Sielcu, lepiej dostosowanego do potrzeb uczniów.

Jest się nad czym zastanawiać. Dworek umiejscowiony jest na działce o powierzchni ponad 1,5 ha. Został wzniesiony w stylu klasycystycznym w II połowie XIX wieku w miejscu wcześniejszego dworu. Jest parterowy z użytkowym poddaszem, zbudowany na planie prostokąta. Ma asymetryczny rozkład oraz wielospadowy dach z blachy. Nie jest podpiwniczony. Do budynku prowadzi piękny portyk kolumnowy tworzący główną część fasady budynku. Wewnątrz zachowały się wyjątkowe kręcone schody, podłogi i drzwi z lat świetności dworu.

Jak podkreślają władze gminy, otoczenie budynku też jest warte uwagi - to piękny park założony w 1876 r., którego główną część stanowi aleja wiekowych jesionów. W skład drzewostanu parkowego wchodzi około 250 drzew z 11 gatunków. Przy wjeździe na teren parku ustawiona jest barokowa figura NMP Assunty. W sąsiedztwie zachowały się również ruiny baszty (od strony północno–zachodniej) oraz muru obronnego z lat 1590-1602, które jednak do gminy nie należą, bo zostały już sprzedane. Budynek oraz park to obiekty zabytkowe, figurujące w rejestrze zabytków województwa lubelskiego.

Działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej powiatowej relacji Chełm - Wojsławice. Oddalona jest od Chełma o ok. 10 km. Co ważne, nieruchomość ma uregulowany stan prawny i nie jest obciążona żadnymi roszczeniami osób trzecich. Posiada wszystkie media: prąd, wodę, internet. Jest też szambo. Budynek jest ogrzewany gazem.

  - Jest to piękny obiekt ze wspaniałą historią. Przez wiele lat stanowił siedzibę rodziny Rzewuskich. Tu właśnie tutaj w XVIII w. przebywał po powrocie z Kaługi i tu zakończył życie Wacław Piotr Rzewuski, hetman polny koronny, dramatopisarz - podkreśla wójt gminy Joanna Jabłońska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama