Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Czy przetrwa włodawski punkt krwiodawstwa?

Włodawski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa miał rok na podjęcie działań, które zwiększą liczbę krwiodawców. Czy poprawa nastąpiła? Tego próbowaliśmy dowiedzieć się w RCKiK w Lublinie. We Włodawie mówi się, że punkt poboru krwi w tym mieście ma zostać zamknięty już w kwietniu.
Czy przetrwa włodawski punkt krwiodawstwa?

Z początkiem stycznia ubiegłego roku punkt krwiodawstwa we Włodawie został zamknięty, bo pielęgniarki obsługujące oddział poszły na zwolnienia chorobowe, aby zaprotestować przeciw planowanej restrukturyzacji oddziałów nierentownych. Krew była potrzebna każdego dnia, więc decyzją władz oddziału regionalnego w Lublinie zastąpiły je pielęgniarki z Chełma i Zamościa. W rozwiązanie sporu włączył się nawet wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Spotkał się z pielęgniarkami centrum regionalnego, by przeanalizować koszty jego funkcjonowania. Apelował, aby załogi wszystkich oddziałów podjęły działania, które zwiększą liczbę krwiodawców. Okazało się, że punktem, który przynosi największe straty, jest ten we Włodawie. Dziennie krew oddawało w nim wtedy zaledwie 8 osób, a w innych punktach na Lubelszczyźnie było 30 dawców, albo więcej.

- Aby poprawić sytuację, skróciliśmy pielęgniarkom z Włodawy czas ich pracy w oddziale. Mają być w nim do godziny 12, a potem iść w teren, do szkół i zakładów pracy, aby zachęcać ludzi do tego, by oddawali krew. Oddział w Kraśniku znajdował się w podobnej sytuacji i już pokazał, że można podjąć działania naprawcze. Tego samego oczekujemy od ekipy z włodawskiego punktu krwiodawstwa, dlatego odejścia tych pań na zwolnienia lekarskie nawet nie chcę komentować... – tłumaczyła wówczas Elżbieta Puacz, dyrektor RCKiK w Lublinie.

Minister dał władzom RCKiK w Lublinie rok na poprawę działalności. Ustalono, że jeśli pobór krwi się nie zwiększy, to w pierwszym kwartale 2020 roku wszystkie nierentowne oddziały zostaną zamknięte.

We Włodawie mówi się, że miejscowy oddział krwiodawstwa nie zwiększył w sposób znaczący liczby krwiodawców w ciągu minionego roku i z początkiem kwietnia placówka zostanie zlikwidowana. W poniedziałek, 17 lutego w RCKiK w Lublinie próbowaliśmy dowiedzieć się, czy doniesienia o likwidacji punktu krwiodawstwa we Włodawie są prawdziwe, czy to tylko plotka. Chcieliśmy zapytać też, ilu krwiodawców przybyło. Dyrektor Elżbiety Puacz nie zastaliśmy. Oddzwoniła do nas jedna z pracownic lubelskiego oddziału. Prosiła, abyśmy nie zadawali takich pytań i stwierdziła, że to tak, jakbyśmy pytali ją, czy ma rude włosy. Dodała jednak, że oficjalnie nie chce się wypowiadać. Zasugerowała, abyśmy wysłali pytania mailem, ale do chwili oddania tekstu do druku nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Do tematu powrócimy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama