Zaśpiewają dla pogorzelców

  • 29.02.2020, 08:03
  • TWA
Zaśpiewają dla pogorzelców
Pięcioosobowa rodzina z Osowy, która w listopadzie ubiegłego roku straciła dach nad głową, chce odbudować dom, ale potrzebuje naszego wsparcia. Z pomocą pospieszyło Stowarzyszenie na Rzecz Osób Potrzebujących Przytulisko z Chełma, które wspólnie z Włodawskim Domem Kultury organizuje koncert charytatywny na rzecz pogorzelców.

Koncert odbędzie się 2 marca w sali kinowej WDK. Rozpocznie się o godzinie 18. Zaśpiewają: Zespół VOX, Adrian Makar, zwycięzca piątej edycji telewizyjnego show Mam Talent oraz Patrycja Wilkos, zwyciężczyni konkursu Mam Talent u Czarniecczyków w Chełmie. Występy przeplatane będą "licytacjami w ciemno" i konkursami. Wejściówkami na koncert są cegiełki o wartości od 30 zł. Już można je nabyć w sekretariacie WDK. Patronat honorowy nad koncertem objęli: starosta włodawski Andrzej Romańczuk, burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz wójt gminy Hańsk Marek Kopieniak.

Z dymem poszło niemal wszystko

Pożar wybuchł w czwartek, 28 listopada około południa. Dym unoszący się nad budynkiem Barbary i Romana Hajko dostrzegł jeden z sąsiadów. On też zawiadomił straż pożarną. Dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie skierował dwie zawodowe ekipy ratowniczo-gaśnicze. O pomoc poprosił również dwa zastępy OSP z Hańska i jednostkę z Osowy. Strażacy po kilkudziesięciu minutach byli na miejscu, ale stary, drewniany i wysuszony dom płonął jak pochodnia. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny. Spalił się dach i niemal wszystko, co było w środku. To, co ocalało od ognia, zostało zalane. Straty oszacowano wstępnie na około 150 tys. zł.

Zostali z niczym

W domu tym mieszkali z rodzicami trzej synowie. Na szczęście w chwili pożaru nikogo w nim nie było.

- Z córką i zięciem byliśmy u lekarza we Włodawie. Dowiedzieliśmy się o wszystkim po powrocie. Nie wiem, dlaczego budynek spłonął. Ze wstępnych ustaleń strażaków wynika, że płomienie najpierw pojawiły się w miejscu, gdzie nie ma przewodów elektrycznych, w których mogłoby dojść do zwarcia, nie ma także pieca ani komina – opowiadała pani Barbara.

Pomocną dłoń rodzinie podały władze gminy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hańsku. Jeszcze tego samego dnia zaproponowały jej lokal zastępczy w Żdżarce oraz doraźną pomoc finansową na zakup żywności i podstawowych środków higieny osobistej. Z kolei przedstawicielki włodawskiego rejonu Szlachetnej Paczki zorganizowały zbiórkę ubrań dla wszystkich członków rodziny.

Chcą wrócić na swoje

Dom jest tak zniszczony, że nie nadaje się do remontu. Trzeba go wybudować od podstaw, ale najpierw rodzina musi uregulować kwestię własności gruntu. Mimo że dom był ich, to działka, na której stał, należy do innego właściciela.

- Chcemy wykupić tę działkę. Jesteśmy już umówieni na spotkanie z jej właścicielem – dodaje kobieta.

To wszystko wiąże się z ogromnymi kosztami, na które rodziny nie stać. Chcą jednak podjąć wyzwanie i mają nadzieję, że dostaną wsparcie ludzi dobrej woli.

- Mieszkaliśmy tam przez około 30 lat. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego miejsca i choć w lokalu zastępczym, jaki dała nam gmina, nie jest źle, to chcielibyśmy wrócić do Osowy. Starych drzew się nie przesadza – mówi pani Barbara.

Całkowity dochód z koncertu zaplanowanego na 2 marca zostanie przekazany pogorzelcom. Ponadto Polski Czerwony Krzyż udostępnił swój numer rachunku bankowego na potrzeby zbiórki pieniężnej dla poszkodowanej rodziny. Pieniądze można wpłacać na konto PCK o numerze: 79 1160 2202 0000 0002 4987 5844, koniecznie z dopiskiem: Pożar w miejscowości Osowa gmina Hańsk.

Jeżeli ktoś chciałby pomóc rodzinie pod względem rzeczowym, powinien najpierw skontaktować się z GOPS w Hańsku pod numerem telefonu (82) 57-14-039, aby zorientować się, czego w danym momencie potrzebuje.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe