Spółki poprawiają wyniki - MPGK

  • 19.02.2020, 07:54
  • AN
Spółki poprawiają wyniki - MPGK
Samorząd ujawnia sytuację spółek miejskich za trzy kwartały. W najlepszej kondycji jest MPGK, najwyższą stratę finansową mają Targowiska Miejskie i Chełmski Park Wodny oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. W pozostałych miejskich spółkach wprowadzone oszczędności przyniosły pozytywne zmiany.

Najlepszy wynik finansowy za III kw. 2019 r. odnotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 893,4 tys. zł. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. wynik ten poprawił się o 632 tys. zł. W tym czasie dwukrotnie zmieniony został regulamin organizacyjny oraz przeprowadzono reorganizację struktury funkcjonalnej. Pierwsza zmiana oznacza uporządkowanie i konsolidację komórek organizacyjnych i stanowisk oraz uporządkowanie zakresów czynności pracowników. Druga była wynikiem przejęcia przez MPGK spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami. Jak zapewniają władze miasta, obecnie funkcjonująca struktura organizacyjna ułatwia kadrze menedżerskiej zarządzanie spółką.

Kolejnym działaniem obniżającym koszty była zmiana Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy polegająca na redukcji rozbudowanych świadczeń pieniężnych, w szczególności odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych. Pozostałe podejmowane przedsięwzięcia to sprzedaż zbędnych składników majątkowych i optymalizacja kosztów w zakresie funkcjonowania MPGK.

Wygląda na to, że podjęte przez zarząd działania w kierunku odbudowania płynności finansowej i poprawy kondycji przedsiębiorstwa zaowocowały tym, że MPGK terminowo reguluje wszystkie swoje zobowiązania. Spółka nadal boryka się z rosnącymi należnościami przeterminowanymi, które w stosunku do roku 2018 wzrosły o 21 proc. Wpływ na taką sytuację ma głównie zadłużenie dwóch spółek miejskich - Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych oraz Parku Wodnego i Targowisk Miejskich Sp. z o.o. oraz chełmskiego szpitala.

W minionym roku spółka spłaciła 3,9 mln zł kredytów i pożyczek. W roku 2020 zobowiązania kredytowe wyniosą 3,6 mln zł. W roku 2019 na zadania inwestycyjne przeznaczone zostały środki w wysokości około 3,7 mln złotych, głównie na przedsięwzięcia z zakresu renowacji i modernizacji infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej.

W najbliższym czasie przed spółką stoi ogromne wyzwanie związane ze sprzedażą maksymalnie 25 proc. udziałów w kapitale zakładowym.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kacper
Kacper 19.02.2020, 08:33
Nareszcie MPGK zarządza profesjonalista a nie polityk.
Brawo Prezesie.

Pozostałe