Dyjak nominowany do Fryderyka

  • 15.02.2020, 08:18
  • AN
Dyjak nominowany do Fryderyka marekdyjak.com
Ogłoszono nominacje do Fryderyków 2020 w dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej. O statuetkę rywalizować będzie od lat związany z Chełmem Marek Dyjak. Jego ostatnia płyta "Piękny Instalator" otrzymała nominację w kategorii album roku - muzyka poetycka.

"Piękny Instalator" Marka Dyjaka ma sporą konkurencję. O Fryderyka w tej kategorii walczy również: "Janerka na basy i głosy" - płyta, na której usłyszymy oprócz tytułowego Janerki także m.in. Katarzynę Nosowską, Wojciecha Waglewskiego i Marcina Świetlickiego. Kolejna nominacja to "Osiecka De Luxe" Mai Kleszcz. O statuetkę w tej kategorii walczy też zespół Mikromusic z albumem "Mikromusic z dolnej półki". Ostatnim nominowanym krążkiem jest "Mój ulubiony Młynarski" Piotra Machalicy.

"Piękny Instalator" to album Dyjaka wydany przez Agorę. Jest to tytuł piosenki do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza. Tą piosenką Marek Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jak sam mówi: "Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona". Na albumie tę piosenkę Marek Dyjak zaśpiewał w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawiły się także Renata Przemyk oraz Zosia Hiszpańska, młoda skrzypaczka, grająca temat do muzyki z filmu "Jasminum" Zygmunta Koniecznego, do którego słowa na potrzeby piosenki "Miriam" napisał Robert Kasprzycki. Album zawiera piosenki autorstwa m.in. Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa i Adama Struga.

W tegorocznej edycji Fryderyków zarejestrowano rekordową w historii konkursu liczbę ponad 1800 zgłoszeń, w tym 356 albumów z muzyką rozrywkową, 108 albumów jazzowych, 411 utworów i 362 teledyski. O nominację w kategorii Fonograficzny Debiut Roku ubiegało się łącznie 118 artystów. Wybór nominacji dla Akademii Fonograficznej, składającej się z grona ponad 1400 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli branży fonograficznej, do najłatwiejszych więc nie należał. Laureatów nagród poznamy 14 marca podczas otwartej dla publiczności Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która odbędzie się już po raz drugi w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Tegorocznymi rekordzistami nominacji są: Hania Rani - aż pięć nominacji do Fryderyków 2020, Daria Zawiałow - cztery nominacje, goszczący ostatnio w Chełmie Błażej Król - cztery nominacje.
AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe