Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Dyrektor Trójki pod lupą rzecznika

Burmistrz Wiesław Muszyński złożył do rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej zawiadomienie o nieprawidłowościach w Szkole Podstawowej nr 3. Sprawa dotyczy przekroczenia przez dyrektora Janusza Korneluka planów finansowych. Ponoć chodzi o kwotę ok. 200 tys. zł.
Dyrektor Trójki pod lupą rzecznika

Do naszej redakcji dotarł e-mail od rodziców uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie. W wiadomości można wyczytać, że w placówce źle się dzieje.

- To wstyd, żeby największa szkoła w mieście była brudna i niezadbana. Proszę popatrzeć, jak wygląda o wiele starsza SP nr 2. Tam dyrekcja o wszystko dba – czytamy w liście do redakcji.

Wobec dyrektora Janusza Korneluka pada zarzut, że wymusza na rodzicach przynoszenie ryz papieru oraz tonerów, bo jak twierdzi, nie ma na to pieniędzy.

- Gdy zwracaliśmy uwagę na radzie rodziców, że tak być nie może, nasze dzieci były szykanowane. Dlatego do tej pory milczeliśmy. Pan dyrektor stworzył w szkole własny folwark, którym dyryguje jak chce od lat wraz z grupką zatrudnionych przez niego znajomych – piszą rodzice. - W styczniu urząd miasta dwa razy przysłał do szkoły kontrole. Podobno dotyczyły finansów, co nigdy się nie zdarzało. Udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, że chodzi o nadużycia finansowe na ogromną skalę. Pracownicy mówią po cichu, że chodzi m.in. o zakup wyposażenia do gabinetów – mebli i rolet do okien, a przecież nam dyrektor mówi ciągle, że nie ma pieniędzy na papier i tonery – oburzają się rodzice.

To, że w pierwszym miesiącu tego roku w SP nr 3 we Włodawie były dwie kontrole, potwierdza Wiesław Muszyński, burmistrz miasta.

- Pierwszą kontrolę przeprowadziła komisja rewizyjna rady miejskiej, ale wynikała ona z pracy komisji. Z kolei druga kontrola odbyła się po ujawnieniu w sprawozdaniu przekroczenia planów finansowych w SP nr 3 za grudzień. Przeprowadzili ją pracownicy z wydziału finansowego i skarbnik Elżbieta Torbicz – mówi Muszyński.

- Kontrola trwała od 14 stycznia do 5 lutego i faktycznie potwierdziła przekroczenie planów wydatków w SP nr 3 na ok. 200 tys. zł. Przekroczenie dotyczyło wielu paragrafów – informuje skarbnik Urzędu Miejskiego we Włodawie.

- W związku z naruszeniem przepisów w zakresie finansów publicznych w SP nr 3, w piątek złożyłem zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Jeśli zarzuty się potwierdzą, z pewnością wyciągnę konsekwencje wobec dyrektora – zapowiada burmistrz.

Dyrektor Janusz Korneluk zapewnia, że zarzuty są bezpodstawne i nieprawdziwe. - Czystość pomieszczeń szkolnych monitorujemy na bieżąco. Za nadzór odpowiadam ja oraz kierownik gospodarczy. Z kolei instytucją zewnętrzną powołaną do sprawdzania stanu sanitarnego budynku jest sanepid. W 2019 roku w naszej szkole przeprowadzono pięć kontroli i po żadnej nie wydano zaleceń dotyczących czystości. Warto dodać, że w roku 2019 przeprowadziliśmy kapitalny remont pięciu sal lekcyjnych, a ze strony rodziców nie wpłynęła ani jedna skarga dotycząca braku higieny – tłumaczy dyrektor.

- Jeżeli chodzi o kwestię papieru ksero i tonerów, wspólnie z przewodniczącym rady rodziców dokonaliśmy analizy dokumentacji za lata 2018 i 2019. Z protokołów wynika, że na posiedzeniach rady rodziców nie był poruszany ten temat, zaś w poniesionych przez radę wydatkach nie stwierdzono zakupu tych artykułów. Szkoła zapewnia papier i tonery na powielanie sprawdzianów zewnętrznych i konkursów. Nauczyciele mają dostęp do kserokopiarki w holu szkoły i drukarek w pokojach nauczycielskich, które są w pełni serwisowane z budżetu szkoły – wyjaśnia Korneluk.

Dyrektor zapewnia również, że z jego strony nie doszło do żadnych uchybień finansowych, a tę kwestię rozstrzygnie rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy RIO.

- W piątek sam złożyłem do niego zawiadomienie w tej sprawie. Druga kontrola została przeprowadzona z inicjatywy pani skarbnik oraz mojej, a dotyczyła szczegółowego sprawdzenia okresu sprawozdawczego, w którym nastąpiły przekroczenia planów finansowych pod określonymi datami. W trakcie kontroli dokonano sprawdzenia realizacji planu finansowego naszej szkoły i wskazano daty przekroczeń planu oraz zmiany planu dokonane przez radę miasta, zarządzenia burmistrza i dyrektora szkoły. Rok obrachunkowy zamknął się zgodnością planów i wydatków – zapewnia Korneluk.

Zgodnie z przepisami, za naruszenie dyscypliny finansów publicznych grozi upomnienie, kara finansowa lub zakaz pełnienia funkcji publicznych przez okres 5 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama